Volný čas

ÚSTECKO

Hotové byty v Matiční ulici. Pomoc pro rodiče a ženy v krizi

Rekonstrukce bytového domu v Matiční ulici je dokončena. Vytvořeny byly tři krizové a nájemní byty, které pomohou osamělým rodičům a ženám v krizi. Projekt podpořil Ústecký kraj jedním milionem korun z celkových nákladů 4,2 milionu Kč.

VYSOČINA

Trčkův duch ožívá v Želivském klášteře!

Zažijte jedinečnou hranou prohlídku "Trčkův duch" v želivském klášteře, inspirovanou legendou Buriana Trčky z Lípy a jeho pravnučkou Marií Magdalenou.

PLZEŇSKO

Výstavy v centru Bavaria Bohemia patří lesům a myslivosti

Výstavy "Evropský zelený pás" a "Les, lov, myslivost" budou zahájeny veřejnou vernisáží v Centru Bavaria Bohemia v neděli 30.6.24 v 16 hodin. Kurátoři Dr. Veronika Hofingerová a Jan Šícha přibližují, jak výstavy vznikaly.

KARLOVARSKO

Cheb: Letošní FIJO se vrátí na stadion i hrad (TV Západ)

Již 25. ročník mezinárodního festivalu dechových orchestrů FIJO proběhne v Chebu ve dnech 27. až 30. června. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční programy, kterými jsou slavnostní zahájení, průvod městem, festivalové koncerty a především závěrečný galavečer. Ten se opět po letech vrací na stadion Lokomotivy.

PLZEŇSKO

Lokality pro koupaliště na Skvrňanech jsou vybrané

Lidé na Skvrňanech velmi stojí o venkovní koupaliště. Studie, která je prvním krokem k jeho možnému zřízení, dokonce zvítězila mezi všemi ostatními návrhy, které obyvatelé zaslali do prvního ročníku projektu participativního rozpočtu.

KARLOVARSKO

2004 – Cheb: Rozhovor – Skupina Ready Kirken (TV Západ)

Archivní rozhovor se členy skupiny Ready Kirken, účastníky Chebských dvorků.

VYSOČINA

Po deseti letech - Česko v červnu bez obav z extrémního sucha

Po letech sucha přináší Česku vydatné deště úlevu. Poprvé za deset let není v krajně suchá půda do čtyřiceti centimetrů hloubky. Lesníci a vodohospodáři hlásí dostatek vody a zelenější vegetaci.

BUDĚJOVICKO

Hrdina Peltán možná obdrží Řád bílého lva

František Peltán, hrdina protinacistického odboje, by mohl být oceněn Řádem bílého lva za vynikající velitelskou a bojovou činnost. V letech 1939-1942 pomáhal slavné odbojové trojce Balabán-Mašín-Morávek jako radista a třikrát unikl gestapu.

KARLOVARSKO

Region: Na přípravu a výstavbu parkovišť či nouzových nocovišť v Krušných horách dá kraj přes milion korun

Krušné hory jsou jedinečným místem, které nabízí svým návštěvníkům možnosti aktivního i pasivního vědomého odpočinku. Co jim ovšem chybí je kvalitní infastruktura. Ta je řešena v rámci Územní studie Krušné hory – západ (dostupnost rekreace,) na jejíž implementaci vyhlásil Karlovarský kraj v letošním roce nový dotační titul. Rada Karlovarského kraje na svém posledním zasedání odsouhlasila dotace čtyřem žadatelům ve výši necelých 1,4 milionu korun.

PLZEŇSKO

Mirošovem zazní hity Lucie i Mňágy. Blíží se Prokopské slavnosti

Mirošov na Rokycansku zažil největší rozkvět díky těžbě kvalitního černého uhlí v 19. století. Nejvýznamnější událostí ve městě v té době bývaly hornické Prokopské slavnosti, které však s ústupem těžby zanikly.

PLZEŇSKO

Skála nad cestou u Boleváku byla zajištěna, cesta je bezpečnější

Správci městských lesů ze Správy veřejného statku města Plzně zajistili pískovcovou skálu u frekventované promenádní cesty kolem Velkého boleveckého rybníka. Pro pěší i cyklisty je tak bezpečnější.

KARLOVARSKO

2004 – Cheb: Kaskadéři se předvedli na Hilárii (TV Západ)

Fotbalový stadion na Hilárii v Chebu hostil v neděli 20. června dvouhodinovou show kolínského Flott Cascaders týmu. Ten tvoří osm hlavních protagonistů, z nichž dva jsou držiteli světových rekordů zapsaných v Guinessově knize.

PLZEŇSKO

Přírodní koupaliště v kraji mají kvalitní vodu

Zhoršenou jakost hlásí hygienici jen v jezírku na Košutce. Oblíbený plzeňský rybník Bolevák má 23 stupňů.

VYSOČINA

Kraj Vysočina investuje 1,495 miliardy do pečovatelských služeb

Rozšiřování pečovatelských služeb v Kraji Vysočina zahrnuje nové kapacity a služby v oblasti denních stacionářů, odborného poradenství a osobní asistence. IGF Care Centre Třebíč se bude zaměřovat na klienty s roztroušenou sklerózou.

BUDĚJOVICKO

Renovace gotického kostela Sv. Vavřince: Spolek shání 250 tisíc

Gotický kostel sv. Vavřince v Klení prochází obnovou díky místnímu Spolku pro záchranu budovy. Renovace začaly před třiceti lety, ale stále potřebují finanční podporu na klíčové opravy, zejména dokončení fasády severní strany.

KARLOVARSKO

2004 – Cheb: Česká krajimomalba se prezentuje v GVU (TV Západ)

V chebské Galerii výtvarného umění je v těchto dnech k vidění výstava nazvaná Česká krajinomalba ze sbírek. Expozice představuje malířská díla 20. století s touto tematikou z depozitářů galerie, která nejsou veřejnosti známá.

PLZEŇSKO

Plzeňské Tylovo divadlo přivezlo na představení 3000 seniorů

Víkendové výlety za kulturou mají v současné sezoně úspěch. Dopravu i z odlehlých vesnic kraje hradí kraj.

VYSOČINA

Jihlavské středisko křesťanské pomoci zavádí nocleženky pro lidi bez přístřeší

Nocleženky jsou inovativní způsob, jak pomoci lidem bez domova zakoupením poukázek v hodnotách 50, 100, 500 nebo 1000 Kč. Noclehárna v Jihlavě, s kapacitou pro 18 osob, je téměř stále plně obsazená.

PLZEŇSKO

Děti ze školek byly za Recyklohraní v Divadle Alfa

Plzeňský kraj ve spolupráci se společností ASEKOL podporuje environmentální vzdělávání v mateřských školách, a to prostřednictvím vzdělávacího programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět.

PRAHA

Výstava v NTM: Od Mendela k nanotechnologiím

V pražském Národním technickém muzeu probíhá výstava ukazující vývoj zdravotnické techniky a české vědce jako Mendela či Wichterleho. Expozice pokrývá oblasti jako chirurgie, farmacie a nanotechnologie. K vidění jsou přístroje Chirana a Tesla, historické předměty i moderní lékařské objevy. Výstava trvá do 12. ledna 2025.

OLOMOUCKO

Příroda Litovelského Pomoraví na nových známkách. Perleťovec a volavka teď i na poště!

Nový aršík České pošty zobrazuje přírodní krásy Litovelského Pomoraví, včetně řeky Moravy a lužních lesů. Jsou součástí CHKO, která byla vyhlášena v roce 1990.

ÚSTECKO

Ústí nad Labem získalo milionovou dotaci na prevenci kriminality

Město Ústí nad Labem získalo dotaci od Ministerstva vnitra ČR v celkové výši 1 145 000 Kč na dva projekty prevence kriminality.

BRNĚNSKO

Jihomoravský filmový fond slaví 6 let. Podpořil 70 projektů

Jihomoravský filmový nadační fond slaví šesté výročí. Podpořil přes 70 projektů, poskytl více než 70 milionů korun. Mezi podpořené filmy patří "Sucho" a "Aristokratka ve varu".

BUDĚJOVICKO

Poslední bál kněžny Pauliny - divadlo na zámku Hluboká

Zažijte magický večer na zámku Hluboká s příběhem „Poslední bál kněžny Pauliny“. Tento divadelní kousek představí život kněžny Pavlíny ze Schwarzenbergu, moderní matky, umělkyně a malířky.

KARLOVARSKO

Karlovarsko: Bezpečně u vody, užijte si příjemné chvíle u vody bez starostí

Začíná další ročník preventivního a bezpečnostního opatření „Bezpečně u vody“ zaměřeného na rizikové faktory pobytu u vodních ploch a na vodních cestách. Dětem už brzy začnou prázdniny a dospělým období dovolených. Slunečné počasí přeje zejména letním radovánkám a jednou z nich je pobyt u vody. Ten může být zpříjemněním horkých slunečných dní, ale také noční můrou, pokud opomeneme základní pravidla bezpečného pobytu u vody.

KARLOVARSKO

2004 – Cheb: Galerie 4 vystavuje Přibíkova Gravitační pole (TV Západ)

Snímky fotografa Jindřicha Přibíka jsou od pátku 18. června k vidění v chebské Galerii 4. Výstava nazvaná Čtyři gravitační pole je autorovu třetí velkou prezentací v Čechách po návratu z belgické emigrace, kde žil až do roku 1997.

VYSOČINA

V Pelhřimově školáci spolurozhodují o modernizaci svých škol

V Základní škole Osvobození byl otevřen nový relaxační koutek, který žáci navrhli v rámci školního participativního rozpočtu. Místo zahrnuje knihovnu a sedací vaky pro odpočinek a čtení.

BUDĚJOVICKO

Varroáza ohrožuje včelstva - včasné kontroly jsou klíčové

Kvůli teplému jaru došlo letos k nadměrnému vylíhnutí nebezpečného roztoče kleštíka ve včelích úlech. Tento parazit, který způsobuje onemocnění varroázu, může vést k masivním úhynům včel.

OLOMOUCKO

Přemyslovci znovu naživu. Digitální tváře a pohřební schrány v Olomouci

Arcidiecézní muzeum Olomouc otevírá výstavu "Pochováni byli uprostřed chrámu," která pomocí fotogrammetrie a DNA analýzy představuje digitální rekonstrukce obličejů Přemyslovců.

ÚSTECKO

Úspěch škol z Ústeckého kraje v digitálních kompetencích

Školy a učitelé z Ústeckého kraje dosáhli významných úspěchů v Národní soutěži škol v digitálních kompetencích 2024, která hodnotila mimo jiné certifikační zkoušky ECDL.