Doprava

KARLOVARSKO

Sokolov: Parkoviště Vrchlického brzy zahájí, staví se další dvě velká (TV Západ)

Důkladné zhodnocení plánů na nové parkoviště v centru Sokolova se blíží k zahájení realizace. V ulici Vrchlického má vzniknout po dohodě s občany parkovací plochy s menším počtem míst při zachování maximální plochy zeleně.

PLZEŇSKO

Cestování vlakem z Prahy do Mnichova se zkrátí na polovinu

Správa železnic chystá modernizaci železničního koridoru z Plzně přes Domažlice až na hranici s Německem. Stavět by se mělo začít do pěti let.

KARLOVARSKO

2004 – Cheb: Kaskadéři se předvedli na Hilárii (TV Západ)

Fotbalový stadion na Hilárii v Chebu hostil v neděli 20. června dvouhodinovou show kolínského Flott Cascaders týmu. Ten tvoří osm hlavních protagonistů, z nichž dva jsou držiteli světových rekordů zapsaných v Guinessově knize.

PLZEŇSKO

V Plzni se připravuje stavba průtahu městem

Má odlehčit nejpřetíženějším silnicím vedoucím přes centrum. Hotovo by mělo být za devět let.

PRAHA

Demontáž střechy na Masarykově nádraží

Na začátku července začne demontáž střechy nástupiště na Masarykově nádraží, práce budou probíhat v noci do 27. července. Od 1. července se obnoví jednokolejný provoz na Branickém mostě, v srpnu také na trati z Kladna do Kladna-Ostrovce. 16. července začne oprava trati mezi Nymburkem a Poříčany. Modernizace železniční dopravy přinese efektivnější řešení.

BUDĚJOVICKO

Stavba obchvatu Dasného a Češnovic začne letos

Plánovaná stavba obchvatu obcí Dasný a Češnovice na Českobudějovicku má svého dodavatele. Nový úsek silnice I/20 Pištín - České Vrbné, dlouhý 8,5 km, se začne budovat letos v srpnu nebo září.

PLZEŇSKO

Trolejové vedení získají další tři tratě. Mezi nimi ta na Šumavu

Elektrické vlaky vyjedou do dalších míst v Česku. Umožní to výstavba trolejového vedení hned na několika tratích, kterou připravuje Správa železnic.

KARLOVARSKO

Chebsko: Motorkář svým zraněním na místě podlehl

V neděli 9. června letošního roku krátce před 11. hodinou oznámil muž na tísňovou linku, že poblíž Teplé nalezl v příkopu motorkáře bez známek života.

BRNĚNSKO

Lažany bojují s rychlostí. Radary na obzoru!

Obec Lažany na Blanensku, kterou silnice I/43 rozděluje na dvě části, se potýká s překračováním povolené rychlosti. Čtyři z pěti řidičů nedodržují zdejší omezení na 50 km/h, což komplikuje přecházení silnice.

KARLOVARSKO

2004 – Sokolov: Chystají se změny v MHD (TV Západ)

Na řadu změn se musí připravit cestující, kteří využívají autobusy sokolovské Městské hromadné dopravy. Od prvního července dojde totiž ke zrušení osmi ze současných čtrnácti linek.

VYSOČINA

Nálezy pod brodským obchvatem přepsaly historii a obohatily muzeum

Budování jihovýchodního obchvatu dalo archeologům šanci prozkoumat oblast města, objevili různé artefakty včetně zachovalých pozůstatků rudného mlýna z 13. století.

BRNĚNSKO

Havarijní stav vozovny Komín - přemístění vozů a oprava za 400 milionů

Dopravní podnik Brna musí zavést organizační opatření kvůli špatnému technickému stavu vozovny Komín, což vede k přesunu části vozového parku do dalších vozoven.

PLZEŇSKO

Zaparkovat v Plzni zdarma bude zase těžší

Město chystá rozšíření placených zón. Ceny se navíc zvýší i za karty pro rezidenty.

ÚSTECKO

Uzavření hlavního tahu v Litoměřicích vyvolalo dopravní chaos

Uzavření hlavního tahu Litoměřicemi způsobilo nečekané komplikace, když samospráva 31. května oznámila objížďku přes druhý břeh Labe od 3. června.

PRAHA

Limitovaná Lítačka s designem 50 let pražského metra

Pražský dopravní podnik vydal limitovanou edici karty Lítačka ke 50. výročí pražského metra. Design je inspirován obklady Jaroslava Otruby.

VYSOČINA

Jindřichohradecké dráhy v insolvenci přišly o všechny licence

V roce 2022 se Jindřichohradecké místní dráhy dostaly do insolvence a přišly o všechny licence. Společnost nyní plánuje reorganizaci a musí získat nová osvědčení, aby mohla začít sezónní provoz parních lokomotiv a připravit tratě.

ÚSTECKO

Rekonstrukce nádraží - modernizace, nové čekárny i fotovoltaika

Správa železnic oznámila pokračující rekonstrukci nádražní budovy z roku 1968. Práce zahrnují modernizaci interiéru, novou čekárnu pro matky s dětmi, zateplení, a fotovoltaiku. Vzniknou také nové toalety a parkoviště s nabíječkami. Náklady se odhadují na 240 milionů korun, dokončení je plánováno na červenec příštího roku.

PLZEŇSKO

Oprava dálnice D5 u Rozvadova končí

V pondělí 17. 6. začnou práce na postupném odstranění dopravních omezení na zhruba osmi kilometrech D5 nedaleko Rozvadova, kde od začátku dubna probíhá oprava povrchu dálnice ve směru na hranice s Německem.

KARLOVARSKO

2004 – Sokolov: Poslední úsek cyklostezky na jezero Michal bude letos (TV Západ)

Nová cyklostezka z centra Sokolova k jezeru Michal bude v provozu možná už v letošním roce. Zdejší radnice dokončuje přípravy výstavby posledního úseku podél Lobezského potoka.

OSTRAVSKO

Kamiony trápí Bílou, záchrana v nedohlednu

Kamiony projíždějí Bílou kvůli zdržení na slovenské dálnici D3. Starosta Tomáš Kubačák uvedl, že situaci by zlepšilo otevření dopravních cest v oblasti Čadce. Dopravci zdržení přiznávají, a to až hodinové. Stavba D3 má probíhající schvalování dokumentace, termíny nejsou jasné, problémy budou trvat roky.

PARDUBICKO

Pardubice nahradí zchátralý most Kapitána Bartoše novým!

Pardubice trápí stav mostu Kapitána Bartoše, který je kvůli špatnému technickému stavu průjezdný jen v jednom pruhu. Město plánuje výstavbu nového mostu po postavení provizorního mostu nejpozději do června 2025.

PLZEŇSKO

Tatra sestavená studenty bude jezdit krajem

Již třetí automobil Tatra sestavili studenti krajských škol v rámci projektu Tatra do škol. V pátek byl slavnostně předán plně osazený vůz Tatra Phoenix Správě a údržbě silnic, která jej nasadí do provozu.

LIBERECKO

Liberecká Dubice: Radar odhalil téměř 70 % řidičů překračujících rychlost

Ulice Dubice v Liberci, kde radar měří rychlost již přes dva měsíce, zažívá vysokou dopravní zátěž s přibližně 120 tisíci vozidly měsíčně. Radar zde odhaluje, že skoro 70 % řidičů překračuje povolenou rychlost.

OLOMOUCKO

Spor o trasu vysokorychlostní tratě Moravská brána - tunel versus ekodukt

V článku je popsán spor mezi místními obyvateli Přerovska a Správou železnic o trasu vysokorychlostní trati VRT Moravská brána. Místní upřednostňují tunel, aby zachovali přírodu a Čekyňský kopec, zatímco Správa železnic navrhuje ekodukt. Diskutuje se o možných úpravách projektu za účasti veřejnosti a ekonomického posouzení tipů.

ÚSTECKO

Miliony na rekonstrukci Benešova mostu v Ústí: Ministerstvo schválilo dotaci

Ministerstvo pro místní rozvoj poskytlo dotaci 524 milionů Kč na rekonstrukci Benešova mostu v Ústí nad Labem. Dotace pokryje 85 % nákladů, zbytek uhradí Ústecký kraj. Projekt, jehož celkové náklady jsou 617 milionů Kč, přinese dočasná dopravní omezení. Veřejná prezentace opatření proběhne koncem června.

BUDĚJOVICKO

Dálnice D4 na dosah - částečný provoz od 17. června

Výstavba dálnice D4 je v závěrečné fázi, uvedl generální ředitel Vinci Construction CS Martin Borovka. Od 17. června bude provozována po dvou pruzích, kompletní dokončení je plánováno na prosinec. Projekt probíhá formou PPP, stát zaplatí 18 miliard korun. Ministr dopravy Martin Kupka plánuje další podobné projekty.

VYSOČINA

V Jihlavě vzniká východní obchvat s mosty za 600 milionů

Projekt východního obchvatu Jihlavy zahrnuje stavbu dvou mostů a podjezdu pro pěší a cyklisty, které zajišťuje město Jihlava ve spolupráci s Krajem Vysočina. Výstavba probíhá a dokončení je plánováno na podzim 2025. Náklady na jihovýchodní úsek činí přes 600 milionů korun, z poloviny hrazené EU.

ZLÍNSKO

Klíčový semafor v Otrokovicích opět mimo provoz. Městu hrozí dopravní kolaps!

Dopravní křižovatka ulic Nadjezd a Komenského v Otrokovicích má opět nefunkční semafory, což způsobuje dopravní komplikace a zácpy. Situaci komplikuje i nadcházející hudební festival, který přiláká mnoho návštěvníků.

HRADECKO

Opilý řidič Škody bez přední pneu zadržen na I/16

Řidič vozu Škoda, který postrádal levou přední pneumatiku, byl zastaven policisty na silnici I/16. Po pozitivní dechové zkoušce překračující dvě promile byl zadržen a odvezen na protialkoholní stanici.

ZLÍNSKO

Nový přechod a bezpečnostní úpravy. Rekonstrukce Zlínské Vavrečkovy ulice

V městské části Zlína, Vavrečkově ulici, proběhnou významné rekonstrukční práce, zahrnující výměnu asfaltového povrchu a opravy kanalizace. Nový přechod pro chodce zlepší bezpečnost. Kvůli opravám se uzavře parkoviště. Práce proběhnou během letních prázdnin, ulice bude průjezdná od poloviny srpna.