
V sobotu 11. října by měl přes plzeňské střechy putovat tank Sherman, který se stane součástí nového muzea v domě navrženém Adolfem Loosem. Renovovaný tank, původně umístěný v plzeňské zoo, bude jednou z hlavních atrakcí a připomínkou osvobození Plzně americkou armádou v roce 1945.
V sobotu 11. října ráno by měl tank Sherman putovat přes plzeňské střechy. Informaci potvrdil serveru Novinky.cz architekt Ludvík Grym, který stojí za přestavbou budovy na Klatovské 19 na nové muzeum. Přípravy na přesun začnou již v pátek, kdy budou sundány tramvajové troleje, aby mohl zaparkovat obří jeřáb, který tank přestěhuje během soboty. V neděli by měly být troleje znovu na svém místě a tramvaje by se měly večer vrátit na trať.
Dům, jehož interiér navrhl legendární architekt Adolf Loos, se promění v muzeum, které bude zahrnovat i simulátor válečného krytu. Na dvoře bude umístěn třicetitunový tank Sherman, který bude jednou z hlavních atrakcí. Otevření pro veřejnost se plánuje častěji než dosud, kdy byl přístup k Loosovým interiérům omezen.
Podle předchozích plánů měl být Sherman přestěhován již začátkem roku, avšak posunutí termínu bylo vítáno. Pavel Rogl, jediný vlastník pojízdného Shermana v České republice, se věnoval renovaci tanku, který byl po dlouhá léta vystaven v plzeňské zoologické zahradě. Tank byl zasažen rzí a zatékala do něj voda, což vyžadovalo důkladné čištění a konzervování. Rogl navrátil tanku autentickou podobu, jakou měly stroje během osvobození Plzně v květnu 1945. Renovace umožnila detailní obnovu včetně získání originálního vybavení, jako jsou optiky a periskopy.
Tank Sherman, který byl od roku 2011 umístěn v plzeňské zoo, symbolicky mířil na bývalou podzemní pevnost, někdejší sídlo německého generálního štábu protiletecké obrany. Do města se dostal díky iniciativě vnuka generála Pattona, George Pattona Waterse, za nemalé byrokratické překážky. Ty zahrnovaly tisíce e-mailů a dopisů adresovaných od prezidenta k různým úřadům. Při převozu v roce 2011 tank zadržel německý celník, ale nakonec, po intervenci amerického velvyslance Normana Eisena, dorazil do Plzně.
Historici nemohou doložit, zda se tento konkrétní tank přímo podílel na osvobození města, nicméně byl jistě součástí 16. obrněné divize US Army, která Plzeň osvobodila. Po válce se americké jednotky a technika stáhly k demarkační linii a vrátily se na základny v Německu.