KARLOVARSKO

2005 – Cheb: Výstava Bylo, nebylo přináší pohádkové motivy (TV Západ)

Až do počátku září bude v chebské Galerii výtvarného umění k vidění v rámci Česko-německého multikulturního festivalu Uprostřed Evropy výstava s názvem Bylo, nebylo.


Pro její návštěvníky je tady připraveno na 140 děl s pohádkovými motivy, které zapůjčili galerie z celé republiky i soukromí sběratelé. Výstava se snaží zachytit proměny reflexe pohádek, legend a fantaskních příběhů v českém výtvarném umění od konce 19. století až po práce současné. Zcela záměrně přitom rezignuje na pohádkovou ilustrační tvorbu a je zaměřena výhradně na uchopení pohádkového motivu jako klíčového tématu uměleckého díla. 

Na výstavě jsou zastoupeni nejen čeští výtvarníci, ale také v Čechách do počátku čtyřicátých let minulého století žijící a tvořící umělci němečtí a židovští. Ještě novoromantickou polohu tady díky tomu reprezentují práce Hanuše Schweigera a Maxmiliána Pirnera, jejichž tvorbu chebská galerie už obsáhle představila na festivalových výstavách v předchozích letech. 

Následující výtvarná generace je v expozici zastoupena velmi bohatě. Z celé řady autorů lze jmenovat například Eugena Von Kahler, Jana Preislera nebo Jaroslava Panušku. Z okruhu skupiny Sursum a české dekadence jsou pak na výstavě k vidění práce Josefa Váchala či Františka Koblihy, stejně jako jejich tehdejšího spolkového souputníka, malíře Jana Zrzavého. 

Obrazy z konce dvacátých a počátku třicátých let minulého století je zde zastoupena také jedna z předních osobností proslulé skupiny Osma Antonín Procházka. Podobně bohatou paletu zvučných jmen nabízí i část expozice, která je věnována současnému českému umění. To zde reprezentují například Martin Mainer, Karel Nepraš, Jaroslav Róna nebo František Skála. 

Výstava Bylo, nebylo, přesně zapadá do programového rámce letošního, už čtrnáctého ročníku festivalu. Ten je totiž u příležitosti dvoustého výročí narození Hanse Christiana Andersena a stého výročí úmrtí Julese Verna věnován světu pohádek a fantazie.