
Moravské zemské muzeum vystaví Věstonickou venuši, nejstarší keramickou sošku, poprvé kompletně viditelnou. Výstava „Druhý život venuše“ včetně kulturního programu začne 24. dubna v Archeoparku Pavlov a na mikulovském zámku.
Moravské zemské muzeum v Brně se připravuje na významnou událost – poprvé v historii vystaví Věstonickou venuši, nejstarší keramickou sošku na světě, tak, aby návštěvníci mohli spatřit její zadní stranu. Tento vzácný artefakt, objevený Karlem Absolonem před sto lety na Břeclavsku, bude k vidění na otočném stojanu a plně dostupný ze všech úhlů pohledu od 20. června.
„Doposud jsme Věstonickou venuši prezentovali ve speciální vitríně, která chránila její zadní část. Tentokrát ji předvedeme kompletně,“ upřesňuje Petr Neruda z ústavu Anthropos. Ředitel muzea Jiří Mitáček zdůrazňuje symbolický význam sošky nejen pro Moravu, ale potenciálně i pro celou Českou republiku.
Okolo výstavy se rozvíjí i bohatý kulturní program. Expozice s názvem Druhý život venuše začne 24. dubna v Archeoparku Pavlov a na mikulovském zámku. Tato část výstavy se zaměří na inspirativní roli Věstonické venuše v umění, včetně literatury, filmu a hudby. Martina Galetová, kurátorka výstavy, uvedla, že mezi vystavenými díly bude například originál knihy Lovci mamutů od Zdeňka Buriana.
Tajemná místa, součástí které je i tato výstava, zahrnuje účast sedmi muzeí a zaměřuje se na prezentaci značných archeologických nálezů z jižní Moravy. „Chceme návštěvníkům nabídnout atraktivní zážitek a ukázat bohatství regionu,“ říká František Lukl, náměstek hejtmana.
Při příležitosti stého výročí nálezu Věstonické venuše vznikl také dokument České televize pod režijní taktovkou Jana Špalka. Premiéra filmu se uskuteční 20. června při slavnostním zahájení výstavy Venuše 100. Dále byly vytvořeny limitované edice piva od pivovaru Hauskrecht a speciální víno z révy z oblasti nálezu od Vinařství Michlovský.
Ačkoli je Věstonická venuše nejproslulejší, není jediná svého druhu. Na podzimní výstavě Mýtus velké bohyně se představí přibližně 400 sošek z období neolitu. „Sošky byly původně dekorativně malovány a zdobeny, proto chceme ukázat neolit jako kulturně bohaté a pestře vymalované období,“ poznamenává Marek Junek z Moravského zemského muzea.