Celoroční hra s Recyklohraním zná své vítěze. Uplynulého ročníku se zúčastnilo více než 1 600 mateřských, základních a středních škol z celé republiky, mezi nimi i ty z Plzeňského kraje.
V krajském srovnání se nejlépe dařilo Základní škole Bor (okres Tachov). Cílem soutěže je povzbudit učitele a jejich prostřednictvím i žáky k udržitelnému chování.
V průběhu roku tak žáci a studenti plnili nejrůznější úkoly s environmentální tematikou a rovněž se zapojovali do sběru vysloužilého elektra, baterií, mobilů a tonerů. Za tyto aktivity jim byly připisovány body na školní konta vedená u Recyklohraní. Nejúspěšnějších 400 škol v celorepublikovém srovnání bylo odměněno diplomy a poukázkami do nákupního řetězce.
V Plzeňském kraji se v regionálním pořadí nejlépe umístilo těchto deset škol:
Pořadí
Název školy
Body
1
Základní škola Bor, okres Tachov, příspěvková organizace
7 058
2
Základní škola Dobřív, okres Rokycany
5 682
3
10. základní škola Plzeň, nám. Míru 6, příspěvková organizace
5 313
4
Základní škola a mateřská škola Bolešiny, příspěvková organizace
3 667
5
ZŠ a MŠ Úterý
3 449
6
Základní škola Chlumčany, okres Plzeň-jih
3 279
7
Mateřská škola Záchlumí, okres Tachov, příspěvková organizace
3 191
8
26. základní škola Plzeň, Skupova 22, příspěvková organizace
3 005
9
Mateřská škola Merklín
2 697
10
Základní škola J. V. Sládka Zbiroh, okres Rokycany, příspěvková organizace
2 685
Odměnou v regionech je příspěvek na exkurze.
Vedle celostátního pořadí odměňuje Recyklohraní dle získaných bodů také nejlepší školy v jednotlivých krajích. Prvním třem nejaktivnějším školám v každém kraji přispívá částkou ve výši až 5 tisíc korun na exkurzi, která je tematicky zaměřená na udržitelné spotřebitelské chování. Děti se tak mohou podívat, jak to v praxi vypadá třeba na dotřiďovací lince na obaly, v recyklačním provozu, ve sběrném dvoře nebo v čistírně odpadních vod.
„Praktická zkušenost je pro děti i studenty důležitá, protože kromě informací získávají i osobní zážitek, který jim pomáhá snadněji měnit své návyky a více se zajímat o dění ve svém blízkém okolí. Proto nám dává smysl podporovat proces učení i touto formou,“ upozorňuje Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní. Příspěvek lze využít na úhradu dopravy, případně vstupného.
Jak se zapojila vítězná škola?
Jednotlivé školy a školky posílají pečlivě zpracované dokumentace svých aktivit, kde nechybí ani spousta fotografií. Děti z 1. stupně vítězné ZŠ Bor například plnily průběžné úkoly Recyklohraní jako třeba Pojďme léčit českou krajinu. V průběhu celého školního roku žáci také v rámci sběrových akcí odevzdávali k recyklaci drobné elektro, baterie, mobilní zařízení i tonery.
Projekt má podporu Státního fondu životního prostředí
Celoroční hra a Celoroční cíl s Recyklohraním jsou dílčími aktivitami projektu Myslíme jinak! Neplýtváme a omezujeme tvorbu odpadů, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. Probíhá od října 2021 do prosince 2024. Projekt by měl pomoci etablovat vzdělávání v tématech udržitelná spotřeba, předcházení vzniku odpadů a oběhové hospodářství na školách tak, aby v něm mohlo být plynule pokračováno i po roce 2024.
Poděkování patří také spoluorganizátorům programu a Celoroční hry, společnostem ECOBAT a Elektrowin, z jejichž příspěvků Recyklohraní mohlo pro školy pořídit odměny. I v nadcházejícím školním roce se školy budou moci do Celoroční hry s Recyklohraním zapojit.