PLZEŇSKO

Respektuj 18! bojuje proti tlaku na pití ve svátečním duchu

Kampaň "Respektuj 18!", usilující o snížení tolerance vůči pití alkoholu mladistvými, oslaví 4. prosince Den Respektuj 18! Letos se zaměřuje na tlak na pití mezi dospělými, přináší volné Mikulášské bruslení a debaty o svobodné volbě nealko.


Kampaň Respektuj 18!, která se už jedenáct let snaží měnit společenskou toleranci vůči pití alkoholu dětmi a mladistvými, letos upozorňuje na méně viditelné, ale velmi běžné téma – tlak na pití mezi dospělými. Za projektem od jeho zrodu stojí tři hlavní partneři, a to město Plzeň, Centrum adiktologické prevence a Plzeňský Prazdroj. Kampaň vyvrcholí 4. prosinceDnem Respektuj 18!.

Společenský tlak na pití alkoholu bývá někdy silný. Nezvládne mu čelit řada dospělých, natož pak mladistvých. Blíží se čas adventu, svátků či firemních večírků, proto je v tuto chvíli aktuální díky kampani připomenout právo vlastní volby. Proto projekt Respektuj 18! v Plzni opět rádi podpoříme.Roman Zarzycký

Podle vedení města je zodpovědný přístup k alkoholu povinností nás všech. Respektuj 18! je tradiční a celorepublikově působící projekt, který se připomíná v průběhu celého roku; samotná kampaň vrcholí právě v těchto dnech. K vyhlášení Dne Respektuj 18! došlo před několika lety, a ve veřejnosti se na něj upozorňuje prostřednictvím dílčích aktivit v plzeňských ulicích, ale i kampaně na sociálních sítích.

Mezi symboly projektu patří červené ponožky, které se ve městě objevují pravidelně v ulicích. Mikuláš R18, jenž tyto ponožky rozdává, zve veřejnost na volné Mikulášské bruslení na zimním stadionu Logspeed CZ Aréna. 3. prosince od 18:00 do 19:30 si mohou lidé zdarma zabruslit spolu s Mikulášem.

Ambasadorem projektu je dlouhodobě Martin Stránský, jehož hlas je slyšet v krátkých videích na sociálních sítích. Hlavní roli v nich ale zřejmě zůstanou letošní ambasadoři – výčepní, kteří spolu s odborníky i veřejností sdíleli své zkušenosti s konzumací nealko nápojů. Hlavní poselství letošní kampaně spočívá v tom, že výčepní dokážou vytvořit atmosféru, kdy je přirozené říct si o nealko, pokud si to dotyčný přeje nebo nemůže pít.

Podle zástupců Plzeňského Prazdroje je důležité připomínat právo vlastní volby a respektovat volbu ostatních. Do hospod se proto projekt nově dostává i díky speciálním podtáckům, které připomínají důležitost svobodné volby a respektu k osobním hranicím.

Na YouTube kanálu města Plzně lze zhlédnout rozhovor s názvem Neboj se říct, že dnes nepiješ, v němž tři výčepní spolu s Terezou Hanusovou z Centra adiktologické prevence rozebírají nejen příčiny společenského tlaku na popíjení alkoholu, ale i způsoby, jak takovému tlaku nejlépe odolat.

„Respektuj 18 je pro nás jedinečným projektem, protože cílí na nás dospělé a připomíná nám to, že máme na budoucí bezpečnou konzumaci našich dětí zásadní vliv zejména tím, jak sami s alkoholem zacházíme. V letošním roce navíc otevírá téma společenského tlaku na konzumaci, který si svým stereotypním uvažováním o společenském významu užívání alkoholu způsobujeme sami. Máme tedy s sebou tu zásadní možnost tyto zvyklosti měnit a vytvořit tak pro naše děti společenský prostor, který podporuje svébytné rozhodování a respekt k osobním hranicím,“ doplnil Petr Hrouzek, ředitel Centra adiktologické prevence.


Zdroj: REGIONPLZEN.CZ