KARLOVARSKO

Region: Kraj láká stomatology, probíhá řada jednání a projektů (TV Západ)

V Karlovarském kraji je podle informací Krajského úřadu celkem 143 stomatologických ordinací. V plánech soukromých poskytovatelů je výstavba kliniky v Lokti, v areálu chebské nemocnice pak vzniká další v rekonstruovaném pavilonu C.


„Teď řešíme variantně nějaké možnosti ohledně zřízení klinik. Asi to nejzásadnější, co se hodně skloňovalo, byla klinika v Lokti. My jsme se k tomu opakovaně vyjadřovali, nechávali jsme si k tomu poslat vyjádření a komunikovali jsme se stomatologickou komorou. Byli jsme se podívat i na místě. Já jsem jednal i se zpracovatelem studie, se stomatologem, který také má kliniky v rámci České republiky. Tam jsme domluveni na nějakém dalším postupu. Jednali jsme i se starostou, byli jsme se podívat v objektu. V současné době je to v takové fázi, že se řeší změna Územního plánu z hlediska vybudování bytových jednotek. Takže já bych, co se týče Lokte, to uzavřel tím, že ano, tato možnost stále trvá,“ uvedl náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Petr Kubis. 

V prvním čtvrtletí příštího roku by se měla otevřít v chebské nemocnici klinika včetně zubní laboratoře, kde bude okolo 15 stomatologických křesel a tři pro dentální hygienu. 

„Co je pro nás asi naprosto zásadní, že firmy, které vstoupí do tohoto objektu a již mají uzavřený smluvní vztah s Karlovarskou krajskou nemocnicí, by měly poskytnout celou škálu stomatologických oborů. Dohodli jsme se na posledním jednání, že to, co nám tady chybí, tak je propojení s anestezií, protože mnoho rodičů, kteří třeba mají nemocné děti a je problém samozřejmě provést nějaký stomatologický zákrok. Takže tady by mělo dojít ke spojení právě nemocnice v Chebu a této kliniky tak, aby se mohly provádět i tyto úkony,“ přiblížil náměstek. 

Zároveň kraj uvedl, že probíhají jednání s novým zájemcem o zřízení větší kliniky. 

„Která se nám teď objevila k řešení. Nabídka další společnosti, která vlastní několik stomatologických klinik v Praze a má poměrně velký eminentní zájem vstoupit do Karlovarského kraje s tím, že nám poslali i nabídku. My se teď budeme bavit o tom, jestli jsou ochotni třeba tu kliniku vystavět sami, popřípadě za nějaké spolupráce kraje, ale s tím, že my dodržíme samozřejmě veškeré kroky týkající se zákona o krajích. Co se nám na tom líbí? Že chtějí vybudovat i edukační centrum. To si myslím, že je pro nás zásadní. Tak, abychom učili děti právě tak, aby se staraly o svůj chrup. Takže těch jednání je mnoho,“ dodal Kubis. 

Podle kraje projevují zájem i další subjekty. Významnou motivací pro některé nové stomatology může být také krajem zřízený systém podpory. Ten zahrnuje stipendijní program i placené stáže pro studenty v oboru, a také širokou podporu při vybavení praxí a další benefity.


Zdroj: REGIONZAPAD.CZ