PLZEŇSKO

Plzeňský projekt ve školkách: po covidu došlo ke zhoršení pohybových dovedností dětí

Nadace sportující mládeže již od roku 2008 realizuje v mateřských školách projekt Pohyb 1P. Ten zjišťuje úroveň motoriky dětí předškolního věku.


Z porovnání dat před covidovou pandemií a po ní vyplývá, že covidová opatření výrazně ovlivnila základní pohybové předpoklady u dětí.

Projekt 1P je unikátní nejen vlastností posoudit úroveň pohybových předpokladů u předškolních dětí, ale také propracovaným systémem cvičení, která potřebné schopnosti a dovednosti rozvíjejí. Umožňuje tak postihnout odchylky od běžného motorického vývoje, a to jak v negativním, tak v pozitivním smyslu. U dětí, kde je zaznamenán pomalejší rozvoj, je možné včas zahájit pohybovou intervenci a předejít problémům s motorikou v pozdějším věku. U přibližně 10 % dětí pak lze konstatovat, že mají určité pohybové nadání, které lze v budoucnu rozvíjet a kultivovat jako sportovní talent.

Nadace sportující mládeže ve spolupráci s Centrem tělesné výchovy a sportu Západočeské univerzity v Plzni provedla analýzu pohybových předpokladů u dětí předškolního věku v celé Plzni. K tomuto účelu byla využita právě data získaná z unikátního systému testování motoriky předškolních dětí Pohyb 1P, kterým je každý rok otestována většina předškoláků v plzeňských mateřských školách. Aktuální studie byla zaměřena na roky 2018 až 2022.

Sledované období zahrnuje i etapu, kdy v důsledku "covidových opatření" nemohly děti navštěvovat mateřskou školu a neabsolvovaly tak školní vzdělávací program. Srovnáme-li období před a po covidu, můžeme udělat dva nejdůležitější závěry. Předškolní děti, bez ohledu na pohlaví, netloustnou. Průměrná hmotnost jak děvčat, tak chlapců se po celé období pohybovala kolem 21 kg. Druhý závěr pak naznačuje, že absence docházky do mateřské školy u dětí negativně zasáhla do rozvoje pohybových předpokladů.

„Mezi roky 2019 a 2021 došlo k poklesu zhruba o 20 %, přičemž úroveň v roce 2022 byla přibližně na 80 % roku 2018,“ uvádí doc. Ladislav Čepička, Ph.D., člen správní rady Nadace sportující mládeže, který zároveň působí v Centru tělesné výchovy a sportu Fakulty pedagogické ZČU v Plzni.

Velmi úspěšně by testovou baterii měla zvládnout naprostá většina zdravých dětí. V porovnání let 2019 a 2021 však došlo k poklesu počtu dětí, které dosáhly tohoto výsledku z 54 % na cca 13 %. Naopak počet dětí, jejichž výsledek byl v nejhorším bodovém intervalu, se zvýšil desetinásobně.

Plzeňské MŠ velmi dobře pracují na rozvoji základních pohybových dovedností dětí

K výraznému propadu došlo s největší pravděpodobností v důsledku covidových opatření, kdy děti byly zavřené doma a nemohly navštěvovat MŠ ani nejrůznější sportovní kroužky.

„Získaná data napovídají, že plzeňské mateřské školy pomocí školních vzdělávacích programů vhodně rozvíjí obratnost, rovnováhu a dovednosti skákat, manipulovat míčem horními i dolními končetinami,“ dodává Ladislav Čepička.

Výbornou spolupráci s plzeňskými MŠ potvrzuje i Eva Mašková, ředitelka Nadace sportující mládeže. „Pro předškoláky s podporou města Plzně připravujeme vedle projektu Pohyb 1P také velmi oblíbené Sportovní hry mateřských škol nebo projekt Předškoláci v pohybu. Trvalý zájem mateřských škol o zapojení do celého komplexu těchto aktivit dokazuje, že ve většině plzeňských MŠ je na rozvoj pohybových dovedností kladen potřebný důraz,“ říká Eva Mašková.

Zjišťování pohybových dovedností Pohyb 1P probíhá pro děti zábavnou formou. Testy s názvy Šikovný lachtan, Kráčející čáp, Skákající žába, Hbitý zajíc nebo Hravá kočka evokují pohybové dovednosti zvířátek. Akcí děti provází maskot v podobě populárního žabáka.

Projekt Pohyb 1P bude pokračovat i v roce 2025 a možnost zapojit se do něj budou mít všechny plzeňské MŠ. To je možné i díky podpoře města Plzně a plzeňských městských obvodů.