Plzeň zprovoznila svůj první městský holubník. Zařízení ptákům poskytne podmínky ke hnízdění a zároveň městu umožní šetrným způsobem regulovat jejich populaci.
Holubník vznikl v půdním prostoru městského domu v sadech Pětatřicátníků a oficiálně se otevřel letos v říjnu. Jeho pořízení stálo necelých 590 tisíc korun bez DPH. Plzeň se tak zařadila mezi další velká města jako Praha, Brno nebo České Budějovice, v nichž už holubníky fungují.
„Mám radost, že se nám podařilo zřídit historicky první městský holubník v Plzni. Může se to zdát jako banalita, ale díky němu dokážeme humánně redukovat holubí populaci v centru města, což má přímý dopad i na ochranu památek a dalších objektů. Navíc tím zlepšujeme její zdravotní stav. Věřím, že se nám projekt osvědčí a že v této aktivitě budeme pokračovat i v jiných částech města,“ uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký.
„Holubi prostor holubníku využívají jako zdroj potravy a zázemí, kde mohou v klidu zahnízdit. Poté odborníci část nakladených vajec vymění za umělé náhražky, tím se sníží jejich počty. Jedná se tak o trvalé, efektivní, a především etické řešení,“ doplnil náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.
Holubník byl vestavěn na půdu domu v ulici sady Pětatřicátníků 27, který je v majetku města. „Tento objekt odborníci vytipovali i proto, že se na jeho střeše holubi pravidelně shlukují. Je proto vyšší pravděpodobnost, že se do něj naučí létat. Uvnitř jsou připravené misky na krmení, potrava, čisticí prostředky. Kapacita je 186 ptáků, míst pro zahnízdění je 93. Celý projekt odborně zaštítila nezisková organizace Městské holubníky, jejíž pracovníci se postarají o údržbu a chod zařízení,“ poznamenal náměstek Tolar.