OLOMOUCKO

Olomoucké kraje investují miliony do kybernetiky: Hackerům čelí i malé obce

Obce v Olomouckém kraji investují desítky milionů do kybernetického zabezpečení kvůli novému zákonu. Hlavním rizikem zůstávají zaměstnanci nepozorní k phishingu. Například Prostějov investuje 40 milionů korun a Konice 6 milionů. Podle NÚKIB jsou samosprávy atraktivní pro hackery kvůli cenným datům.


Obce Olomouckého kraje investují desítky milionů korun do kybernetického zabezpečení, přičemž nový zákon o kybernetické bezpečnosti jim ukládá přijmout řadu nových opatření. Hlavním důvodem je ochrana hodnotných dat, která spravují, a která jsou pro hackery lákavým cílem. Přesto největším rizikem zůstávají sami zaměstnanci.

Investice do kyberbezpečnosti stoupají, Prostějov letos vynaloží 40 milionů korun z dotací na ochranu své vnitřní IT infrastruktury. Podobná opatření zacílená na dlouhodobou bezpečnost přijímá i město Konice, které do svého projektu vloží přes šest milionů korun díky dotaci ministerstva vnitra.

Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jsou samosprávy pro hackery atraktivní, protože spravují data s vysokou tržní hodnotou na černém trhu. Daniel Procházková z NÚKIB varuje před ransomwarem, který často proniká skrze nepozornost uživatelů otevírajících škodlivé e-mailové přílohy. Malware následně šifruje data a za jejich uvolnění útočníci požadují výkupné.

Samosprávy v regionu zavádějí pravidelná školení zaměstnanců, jak dokazuje příklad městského úřadu v Šumperku. Nicméně i přes dlouhodobé školení se někteří pracovníci stávají obětí phishingu. Pavel Kouřil z šumperského úřadu uvádí, že opatření neustále rozšiřují s ohledem na nové směrnice.

Ve větších městech jako je Olomouc je kyberbezpečnost již součástí rozpočtu dlouhá léta. Malé obce, které nemají vlastní IT zaměstnance, spoléhají na externí služby a opatrnost svých úředníků. Krumsínský starosta Jaroslav Střelák zdůrazňuje důležitost kontrolování e-mailů a pravidelného zálohování dat. Podvodné e-maily jsou běžným problémem, který malé obce musí aktivně řešit.

Svaz měst a obcí České republiky (SMO) vidí ve změnách zákona výzvu a zdůrazňuje, že některé jeho aspekty je třeba ještě doladit. Kyberútoky na zařízení krajských institucí nejsou novinkou. V roce 2020 čelila Fakultní nemocnice Olomouc masivnímu útoku, který se podařilo odrazit. V roce 2021 však hackeři ochromili datový systém olomouckého magistrátu na celý den.