VYSOČINA

Na Třebíčsku vznikají nová volnočasová centra v Jemnici a Jaroměřicích

Na Třebíčsku obce rozšiřují volnočasové zázemí: Jemnice chce přestěhovat DDM do větší budovy se zahradou u školy; Jaroměřice koupily dům na Komenského nám. pro klubovny, dílny a knihovnu, úpravy cca 15 mil. Kč.


Na Třebíčsku přibývá plánů, jak dětem a mladým lidem nabídnout více prostoru pro kroužky a volnočasové aktivity. Jemnice chce přestěhovat dům dětí a mládeže blíže k základní škole. Jaroměřice nad Rokytnou řeší úpravy domu, který město koupilo v roce 2025.

Starostové obou měst uvedli, že stávající zázemí pro zájmové aktivity naráží na limity. V Jemnici jde zejména o kapacitu, v Jaroměřicích je nutné dům technicky předělat, aby mohl sloužit jako klubovny, dílny a zázemí pro knihovnu.

Jemnice: dům se zahradou hned vedle školy

Současný jemnický dům dětí a mládeže sídlí v Tyršově ulici jako součást základní školy. Kromě kroužků pro děti a mládež pořádá i akce pro veřejnost a organizuje pobytové i příměstské tábory. Prostory vznikly úpravou staré pošty v roce 2000, kapacitně už však zařízení nestačí.

Město proto plánuje přesun do většího domu v centru, který má rozlehlou zahradu a stojí bezprostředně vedle školy. Podle studie radnice by v budově mohly vzniknout klubovny, dílny, učebny i zázemí pro školní družinu. Zahrada by sloužila i jako venkovní učebna. Radnice má již hotovou studii, která navrhuje možné úpravy.

Cílem je zajistit dětem i škole moderní a praktické zázemí a soustředit volnočasové aktivity na jedno místo, kam budou mít děti snadný přístup.

Jaroměřice: dílny, klubovny i knihovna nad prodejnou

V Jaroměřicích nad Rokytnou město koupilo dům, jehož přízemí zabírá obchod, který zůstane v provozu. Radnice plánuje využít horní podlaží.

V horních patrech by měly vzniknout výtvarné dílny a klubovny, plánuje se i prostor pro setkávání dětí se seniory. Součástí zázemí by měla být i městská knihovna.

Město dům koupilo od družstva COOP HB z Havlíčkova Brodu za 11,3 milionu korun. Podle radnice je však nutné počítat s další výraznou položkou – nejnutnější úpravy odhadují na zhruba 15 milionů korun. Půjde především o nové rozvody, napojení na sítě, podhledy a dispoziční úpravy příček.

Dům se nachází v centru Jaroměřic na adrese Komenského náměstí 1029, kde funguje prodejna v přízemí.


Zdroj: REGIONVYSOCINA.CZ