PLZEŇSKO

Mrazy a čerstvý sníh rozjíždí lyžařskou sezónu naplno

Mrazy a čerstvý sníh v Plzeňském kraji: skiareály (Špičák, Železnorudsko, Vysoká u Tachova) rozšiřují sjezdovky, rolby upravují běžecké stopy na Šumavě. Víkend 10.–11. ledna přinese více možností pro sjezd i běh na lyžích.


Celodenní mrazy, zasněžování a čerstvý přírodní sníh zlepšily podmínky v horách. V části Plzeňského kraje to znamená jediné: skiareály rozšiřují sjezdovky a rolby vyjedou i na běžecké trasy. Víkend 10. a 11. ledna 2026 tak nabídne více možností pro sjezdové i běžecké lyžování.

Na Šumavě přibývají kilometry pro sjezdaře

Ve skiareálu Ski & Bike Špičák na západní straně Šumavy leží zhruba 40 centimetrů sněhu a provozovatelé počítají s dalším přídělem. Na víkend plánují otevření sjezdovky Lubák, čímž se nabídka rozšíří na přibližně 3,5 kilometru tratí. Současně pokračuje zasněžování dalších úseků, aby se postupně mohly přidat i další sjezdovky.

Rozšiřuje se také nabídka na Železnorudsku. Kromě Alpalouk, Weissovy louky a Samot se lyžuje i v areálu Nad nádražím – Belveder. Otevřené jsou tři sjezdovky, základ tvoří zhruba půl metru technického sněhu. Večerní lyžování probíhá denně mezi 18. a 21. hodinou.

Díky chladnějším dnům se rozjíždějí i menší areály. Sezóna se tak hlásí i na místech, kde to ještě před pár dny nevypadalo nadějně.

Na Tachovsku se po letech vrací lyžování na Vysoké

Po několika letech se znovu otevře sjezdovka Vysoká u Tachova. Vlek by se měl poprvé rozjet v sobotu 10. ledna od 9:00. Provozovatel plánuje ve všední dny odpolední a večerní provoz (16:00–21:00), o víkendech pak celodenní provoz (9:00–20:00), vždy podle vývoje sněhových podmínek. U sjezdovky má fungovat i občerstvení.

Běžky - rolby vyjedou na Modravsku, Prášilsku i v okolí Železné Rudy

Nový sníh potěšil i běžkaře. Podle informací z projektu Bílá stopa se o víkendu upravují trasy na několika místech Šumavy.

Na Modravsku vyjede rolba v sobotu ráno a během dopoledne. V plánu jsou úseky Modrava – Březník, okruh přes Ptačí nádrž a Černou horu k Prameni Vltavy i trasa přes Tříjezerní slať. Upravené stopy budou primárně pro klasiku.

Na Prášilsku se v sobotu ráno upraví úsek Prášily – Skelná – Nová Hůrka. V neděli jsou v plánu okruhy Poledník a Laka. Na Železnorudsku hlásí zhruba 15 až 25 centimetrů sněhu; úprava stop závisí na tom, kolik nového sněhu ještě připadne.

V dalších částech Šumavy se upravují i tratě v okolí Horské Kvildy. Tam jsou stopy vedené v širším profilu, vhodné i pro bruslení.

Podmínky se však mohou rychle měnit. Před cestou se vyplatí zkontrolovat aktuální provoz a stav upravenosti tratí. Další zprávy z Plzně a Plzeňského kraje budeme průběžně doplňovat podle vývoje počasí.


Zdroj: REGIONPLZEN.CZ