
V Jihočeském kraji, včetně Veselí nad Lužnicí, dojde k uzavření poboček úřadu práce. Starosta Vít Rada nesouhlasí, argumentuje zhoršením služeb pro občany. Úřad práce zavření obhajuje zefektivněním.
Mezi městy v Jihočeském kraji, kde koncem dubna dojde k uzavření pobočky úřadu práce, se nachází také Veselí nad Lužnicí. Starosta města Vít Rada, zastupující sdružení Sport pro město, vyjádřil nesouhlas s tímto rozhodnutím. Podle něj jde o zhoršení dostupnosti služeb pro občany. 'Lidé, kteří služby již nyní využívají elektronicky, budou tak činit i nadále, ale ti nejzranitelnější, kteří jsou na okraji společnosti a potřebují osobní pomoc, ji budou postrádat,' říká.
Obyvatelé Veselí nad Lužnicí sdílí starostovy obavy. Podle jejich názoru není digitální a dopravní dostupnost pro všechny samozřejmostí. „Pro mnoho lidí to bude složitější situace. Někteří mají potíže cestovat veřejnou dopravou nebo mohou být zdravotně znevýhodnění,“ uvádí Hana Esserová. Helena Fenclová dodává: „Ve městě už skončilo prakticky vše, za vším se musí do Soběslavi. Je to smutné.“
Úřad práce se však brání tím, že zrušení malých poboček přinese větší bezpečnost zaměstnancům, zefektivní funkčnost a optimalizuje využití personálních kapacit. Podle mluvčí Kateřiny Pavlíkové mohou obyvatelé využívat služby na jiných pobočkách, které jsou v rozumné dojezdové vzdálenosti. Navíc mohou občané podávat žádosti o nejčastější dávky online, kdykoli a bez ohledu na úřední hodiny.
Část agendy bude možné vyřídit i na vybraných pobočkách České pošty, kde jsou například k dispozici služby týkající se žádostí o rodičovský příspěvek, přídavky na dítě a další. Mluvčí České pošty Matyáš Vitík uvedl, že zákazníci vítají další možnosti, jak vyřídit své záležitosti. V budoucnu by mělo po celé České republice fungovat 750 poboček poskytujících tyto služby.
Úřad práce má v plánu celkově zrušit 83 ze svých 369 poboček, což představuje více než pětinu. Tento krok je součástí snahy optimalizovat fungování úřadů práce po celé České republice.