Během turistické sezóny hasiči zachraňovali horolezce, paraglidistku, cyklisty i vodáky. Doporučují nepřeceňovat své síly a znát svou polohu pro případ nouze. Používejte GPS, aplikaci Záchranka, a orientační body jako turistické značení, vysílače nebo "rescue pointy".
Horolezce na Čertových kamenech s poraněným kotníkem, paraglidistku i s křídlem z korun stromů, zraněné cyklisty na nepřístupných trailech, vodáky na rozbouřené Moravě. Ty všechny jsme zachraňovali během letošní turistické sezóny. Ta je nyní zhruba ve své polovině. Rádi bychom proto na základě našich zásahů připomenuli základní pravidla, kterými se v přírodě a při sportu řídit.
Cyklisté, elektrocyklisté i turisté se za dobrodružstvími a adrenalinem vydávají stále častěji do těžce přístupných míst, z nichž je v případě zranění složitý transport. Proto jsou naše jednotky vysílány k zásahům, při nichž spolupracují se zdravotnickou záchrannou službou a s Horskou službou. Často z velice složitého terénu pacienty transportují a poskytují jim první pomoc. Ročně jde o desítky podobných událostí. Z tohoto důvodu jsme předali do užívání na začátku léta terénní velitelský automobil jednotce v Černé Vodě na Jesenicku, která pravidelně pomáhá cyklistům na místních trailech.
Abyste předešli nebezpečným či nepříjemným událostem při turistice či cyklistice, máme pro vás pár pravidel, kterými byste se měli řídit. Mezi ty nejdůležitější zásady patří nepřeceňovat své síly a schopnosti a zároveň mít neustále povědomí o tom, kde jsem a sledovat své okolí. V přírodě bývá totiž složité určit polohu toho, kdo potřebuje akutně pomoci, pokud sám neví, kde se nachází. Přitom určit přesně místo události bývá pro záchranu klíčové.
Co tedy může při lokalizaci pomoci? Nejpřesnější je uvést GPS souřadnice z mobilního telefonu. Využít můžete též aplikaci Záchranka, která v případě potřeby pošle automaticky zdravotnické záchranné službě vaši polohu. Pokud situace neumožňuje použít mobilní zařízení, pak k lokalizaci poslouží turistické značení, nadzemní elektrické vedení velmi vysokého napětí, vodní toky a nádrže. K orientaci v neznámém terénu slouží také památná místa, jako jsou pomníky, kaple, boží muka. Pomoci mohou vysílače, rozhledny či body záchrany, takzvané rescue pointy. Jde o místa v krajině označená jasně žlutou tabulkou s unikátním kódem, který usnadňuje lokalizaci, ale také organizaci záchranných prací hasičů, policistů či záchranářů. Využíváme je rovněž pro přesnější určení rozlohy lesních požárů.
Doporučujeme také nepodceňovat podmínky na českých horách a zvolit vhodné oblečení i obutí, přibalit dostatek vody a turistickou lékárničku. V případě rychlé změny počasí a možných bouřek opusťte hřebeny hor. V lesích pak při silném větru udržujte ostražitost, mohou hrozit pády stromů.
Por. Mgr. Lucie Balážová
Tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzscr.cz