OSTRAVSKO

Claire Boothová a velká narozeninová oslava pro Janáčka na festivalu

Letošní ročník Janáčkova festivalu, který probíhá již od roku 1948, slaví významné výročí - 170 let od narození svého zakladatele a jednoho z největších českých skladatelů Leoše Janáčka. Festival nabídne rozsáhlý a pestrý program plný výjimečných hudebních zážitků a zároveň také uctí úspěšné umělkyně napříč hudební branží.

K hlavním lákadlům programu Janáčkova festivalu letos patří například oceněná britská sopranistka Claire Boothová. „V Ostravě vystoupí na zahajovacím koncertu Janáčkova festivalu, který bude poctou nejen Leoši Janáčkovi, ale také skvělým ženám. Symfonický orchestr českého rozhlasu totiž povede australsko-britská dirigentka Jessica Cottisová, umělecká ředitelka a šéfdirigentka Canberra Symphony Orchestra,” říká ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Velké narozeninové party je připravena na počest Leoše Janáčka v Hukvaldech na 29. června a zúčastní se jí mimo jiné Nicky Spence, žádaný tenorista, který se loni stal držitelem řádu britského impéria. Festival zavítá i na další místa v kraji.

Skvělí sólisté z téměř celého světa následně vzdají Janáčkovi poctu v jeho rodišti také o den dříve, tedy 28. června. Ve světové premiéře speciálně vytvořeného představení zde zazáří slavná baletka a choreografka Věra Kvardová doprovázená hvězdami světové baletní scény.

Festival se kromě toho podívá také do Opavy, Frýdku-Místku, Nového Jičína, Příboru, Krnova a Ludgeřovic. Těmito městy publikum provede silná ženská linka. Hudební vizionářka, cembalistka Barbara Maria Willi vystoupí v příborském kostele sv. Valentina za doprovodu uskupení, které povede, a na barokní housle zahraje Tomáš Netopil, prezident festivalu. Ten se představí rovněž jako dirigent ve Slezském divadle v Opavě. Pod jeho taktovkou vystoupí Zuzana Stivínová, Radúz Mácha a Aneta Kaluža Klimešová. Společně s Czech Ensemble Baroque uvede 17. června také melodramatickou Médeu od Jiřího Antonína Bendy. Lidé se mohou těšit i na polské symfonické orchestry z Opole a Varšavy.