VYSOČINA

Zavlažování dešťovkou tváří v tvář suchu

Pan Josef z Černovic reagoval na nedostatek vody a městský zákaz používání vodovodu zavlažováním zahrady dešťovou vodou. Omezení, nařízené z důvodu poklesu vodojemů, má chránit domácnosti. Letošní sucho je podle meteorologů nejdelší za poslední roky a ovlivňuje podzemní vody.


Pan Josef z Černovic se rozhodl řešit aktuální nedostatek vody v regionu zavlažováním své zahrady výhradně dešťovou vodou. Ve městě platí zákaz využívání veřejného vodovodu pro zalévání zahrad, plnění bazénů a mytí automobilů. Místní správa ve spolupráci s provozovatelem vodovodní sítě, firmou Čevak, nařídila šetření vodou v reakci na pokles hladiny ve všech městských vodojemech. Tajemnice městského úřadu, Veronika Starková, uvedla, že omezení je nutné k zajištění dostatku vody pro běžnou spotřebu v domácnostech.

Podobná opatření mohou v blízké budoucnosti zavádět i další města a obce, protože letošní rok se podle meteorologů řadí mezi nejdelší suché období za poslední roky. Během první poloviny letošního roku spadlo nejméně srážek za posledních 64 let, což negativně ovlivňuje zdroje podzemní vody.

Miroslav Trnka z portálu InterSucho uvádí, že na 97 procentech území je nedostatek vody v půdě. O tom, zda je situace klasifikována jako zemědělské nebo hydrologické sucho, rozhodují konkrétní následky. Nicméně z hlediska vodní zásoby v půdě jsme na nezvykle nízkém stavu.

Kraj Vysočina patří k nejvíce zasaženým regionům suchem. Data z meteostanic ukazují, že nejméně srážek bylo zaznamenáno v Dukovanech na Třebíčsku a Habrech na Havlíčkobrodsku.