
V plzeňské zoo se poprvé narodila mláďata chřestýše rohatého mohavského, což je významný chovatelský úspěch. Tento druh chřestýše je vzácný, v Evropě se vyskytuje zřídka. Mláďata se narodí mezi dospělými kvůli vejcoživorodosti. Mladí hadi ještě neumí používat chřestidlo, které se vyvine při svlékání kůže.
Tento druh chřestýše, který je znám svou vejcoživorodostí, se poprvé objevil při pravidelné kontrole terária. „Jelikož chřestýši jsou vejcoživorodí, nově narozená mláďata se objeví přímo mezi dospělými v teráriu,“ vysvětlil chovatel Karel Kodejš.
Na rozdíl od dospělých jedinců mladí chřestýši okamžitě nedokážou používat své chřestidlo. To se vytváří postupně prostřednictvím odumřelých šupin, které se přidávají při každém svlékání kůže. První svrhnutí kůže u mláďat nastává během několika dní po narození a doprovází ho vznik prvního článku chřestidla.
Chřestýš rohatý mohavský má poměrně omezený areál výskytu, nachází se hlavně na jihu Arizony a v severozápadní části mexického státu Sonora. „Tento poddruh není běžně chován v zoologických zahradách. Kromě Plzně ho lze vidět pouze v pěti zařízeních v USA,“ poznamenal Kodejš.
Chřestýš rohatý mohavský dorůstá délky až jednoho metru a díky svému zbarvení je skvěle maskovaný v přírodním prostředí. Tito hadi loví převážně z úkrytu a jejich potravu tvoří hlodavci a králíci. Jejich jed je velmi účinný a může být nebezpečný i pro člověka, přesto jsou útoky na lidi ojedinělé a vzácné.