PRAHA

Tour de France 2029: Start v Praze za 800 milionů?

Článek pojednává o snaze české vlády, vedené Petrem Fialou, zahájit Tour de France na pražském Staroměstském náměstí. Na realizaci se podílí Národní sportovní agentura s pracovní skupinou.


Může se stát, že úvodní etapa známého cyklistického závodu Tour de France odstartuje z pražského Staroměstského náměstí. Vláda vedená Petrem Fialou (ODS) se snaží tuto myšlenku realizovat, a proto pověřila Národní sportovní agenturu k dalším jednáním. Sedmičlenná pracovní skupina byla jmenována k přesnému prozkoumání možností. Někteří zástupci města však nejsou přesvědčeni o užitku akce a jejich finanční podporě pro takové události.

Náklady na první etapu Grand Départ se odhadují na 700 až 800 milionů korun, a podle mluvčí Národní sportovní agentury Aleny Panovské bude státní finanční podpora nutností, přestože přesné částky zatím nejsou známy. Oznámila, že pokud by Praha hostila závod, stalo by se tak nejdříve v roce 2029, neboť v následujícím roce by měla závod hostit Barcelona a následně se peloton vrátí do Francie.

Předsedkyně Výboru pro sport a volný čas Mariana Čapková (Praha sobě) podmiňuje svoji podporu tím, že finance určené na sport by měly zůstat ve prospěch sportovních klubů. 'Rozhodně bych nesouhlasila, aby se na tom Praha jakkoli podílela financemi na sport,' zdůraznila.

Nicméně, radní pro školství, Antonín Klecanda (STAN), vidí v pořádání startu Tour de France v Praze příležitost ke zvýšení popularity cyklistiky. 'Může to k cyklistice inspirovat mnoho mladých lidí,' uvedl. Podle jeho názoru by z této akce mohl mít prospěch nejen profesionální svět cyklistiky, ale i běžní obyvatelé Prahy, kteří by mohli sport více ocenit.

Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) by hostování začátku tohoto cyklistického závodu mohlo Praze přinést prestiž, jedinečný sportovní zážitek a významnou reklamu.

Podobně i náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) vyjádřil podporu tomuto plánu. Upozornil, že místní samosprávy potřebují systémy pro adekvátní řízení investic do takových velkých akcí, neboť v současné době neexistuje způsob, jak získat ekonomickou návratnost z investic do akcí takového měřítka.

Nicméně, zastupitel Patrik Nacher (ANO) má uvedené plány vnímat jako symbolické, avšak zdůrazňuje důležitost investic do celkových sportovních izdravotních kapacit země. „Troufám si říct, že tento symbolický akt není zrovna dvakrát vhodný z hlediska nákladů i kontextu,“ komentoval.

Pokud by se tento plán přetavil v realitu, zaznamenali bychom další pokus o posílení pozice Prahy na mapě světového sportu. Ačkoli už velké cyklistické závody v Praze proběhly, jako například amatérský silniční závod L’Etape Czech Republic by Tour de France s účastí tisíců cyklistů, rozhodování o startu Tour de France na našem území vyžaduje podrobnou analýzu a opatrnou realizaci.