BRNĚNSKO

Teplárny Brno plánují napojení FN Bohunice na centrální horkovod: Levnější teplo pro Brno

Městská společnost Teplárny Brno plánuje napojit Fakultní nemocnici v Bohunicích na centrální horkovodní síť, což by mohlo zlepšit cenu tepla v Brně. Nemocnice dosud využívá vlastní kotelnu. Plán zahrnuje připojení i dalších institucí, stavební práce mohou začít ještě letos.


Městská společnost Teplárny Brno plánuje připojit Fakultní nemocnici Brno, sídlící v Bohunicích, na centrální horkovodní síť. Tento krok by mohl pozitivně ovlivnit cenu tepla v celém Brně. Nemocnice v současnosti využívá vlastní kotelnu, ale napojení na městskou síť by bylo ekonomicky výhodné. Podle náměstka primátorky Brna pro energetiku, Roberta Kerndla z ODS, se očekává, že konečná dohoda o připojení bude uzavřena ještě letos.

Kromě Fakultní nemocnice Brno by nové napojení mohlo zahrnout i Masarykovu univerzitu a Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, které se chystá na přesun do Bohunic. Zástupci tepláren již vybírají stavební firmu pro realizaci přípojky z hlavního horkovodu vedeného pod Jihlavskou ulicí. Technická zpráva naznačuje, že stavební práce by mohly být zahájeny ještě v letošním roce.

Ředitel EGÚ Brno Michal Macenauer uvedl, že připojení nemocnice znamená výrazné navýšení odběru tepla v dané lokalitě, což přinese nejen ekonomické, ale i systémové výhody. Centrální síť takové dimenze by byla stabilnější a méně zranitelná ve chvíli, kdyby někteří stávající odběratelé chtěli využívat alternativní způsoby vytápění. Rozšířený počet odběratelů by navíc pomohl rozložit prvotní investiční náklady do sítě.

Zda se tento krok projeví snížením ceny tepla pro celý Brno, zatím zástupci města ani tepláren komentovat nechtěli. Radka Mistrová, mluvčí tepláren, uvedla, že prioritou je udržet stabilní a výhodné ceny pro domácnosti.

Teplárny Brno nedávno oznámily také novou smlouvu s brněnským dopravním podnikem, který od ledna na tři roky začne odebírat elektřinu od brněnských tepláren místo Pražské energetiky. Tato dohoda přinese dopravnímu podniku očekávanou úsporu 27 milionů korun v roce 2026 díky příznivému vývoji na trhu.