
Loutkové postavy Spejbl a Hurvínek jsou ikonickými postavami českého divadla, jejichž popularita překročila hranice. Hurvínek se poprvé objevil v roce 1926 a toto výročí připomene v roce 2026. Dvojice cestovala na mezinárodní turné a jejich představení byla přeložena do více než 20 jazyků.
Dvojice loutek Spejbl a Hurvínek patří mezi nejvýznamnější postavy českého loutkového divadla, jejichž popularita překročila hranice České republiky. Již 2. května 2026 si připomeneme sté výročí od doby, kdy Hurvínek poprvé vystoupil na scéně divadla v Plzni. Tuto ikonickou postavičku vyřezal řezbář Gustav Nosek pro Josefa Skupu, který ji přiřadil k již existujícímu Spejblovi, čímž vznikla nezapomenutelná dvojice.
Cesta Hurvínka může být sledována prostřednictvím instagramového účtu „Hurvínek na cestě kolem světa,“ který mapuje jeho dobrodružství. Spejbl s Hurvínkem poprvé vystoupili mimo české území v září roku 1928 jako exponáty na výstavě v německém Baden-Badenu. Následně se v říjnu 1929 zúčastnili kongresu UNIMA v Paříži, což odstartovalo sérii zahraničních zájezdů v 30. letech do mnoha evropských zemí včetně Belgie, Rakouska a Slovinska.
Po skončení druhé světové války se loutky podívaly na zahraniční turné do Velké Británie, Polska, Sovětského svazu a dalších zemí. Po smrti Josefa Skupy pokračoval v jejich tradici Miloš Kirschner spolu s Martinem Kláskem, přičemž se dvojice dostala i do exotických lokalit. Spejbl a Hurvínek se postupně stali mezinárodně uznávanými postavami, jejichž představení byla přeložena do více než dvaceti jazyků, včetně čínštiny, arabštiny a japonštiny.
Existuje několik teorií ohledně původu jména Hurvínek. Zpočátku bylo postavě přisuzováno několik přezdívek, jako Spejblík či Spejblátko, než se ustálilo na jméně Hurvínek, jehož původ je nejasný. Podle některých zdrojů může jméno vycházet ze staročeského jména Hurvín, zatímco jiné tvrdí, že vzniklo na základě fráze 'třikrát hurá do vínku'.
Na začátku nebylo ani jednoznačně jasné, zda je Hurvínek skutečně synem Spejbla, což se ustálilo až po čase díky reakci diváků. Nový člen týmu, Hurvínkova kamarádka Mánička, se připojila v roce 1930. Později Jiří Trnka rozšířil postavy o psa Žeryka, a za éry Kirschnera přibyla ještě Mániččina babička paní Kateřina, která se poprvé objevila v roce 1971.