KARLOVARSKO

Sokolov: Vybydlený dům u nádraží půjde k zemi, další vchody se mají opravit (TV Západ)

Objekt v sokolovské Nádražní ulici, který v minulosti město zakoupilo, aby vyřešilo problémovou situaci v místě, zřejmě půjde k zemi a nahradí ho nová stavba. Další vchody z vedlejšího komplexu obytných budov, které jsou také prázdné a zajištěné proti vandalům, pak čeká postupná rekonstrukce.


„Lidé si pamatují, že to bylo jedno z nejhorších míst ve městě. Byla to taková nedobrá vizitka. Takže proto se město v minulosti rozhodlo, Zastupitelstvo, a my jsme vlastně ty domy vykoupili. Co se týče samotného žlutého domu, kde v současné době vzniklo nové parkoviště, tak jsme neustále řešili, co s ním dál. Jestli ho využít na bytové jednotky nebo k nějakému jinému účelu. Nakonec jsme se rozhodli, že bychom právě i vzhledem k místu, kde to je, to znamená okolo nádraží, kde stále řešíme nějaké problémy, že bychom tam přesunuli Městskou policii kompletně celou. To znamená i s prevenci kriminality. Byly dvě možnosti. Buď provedeme rekonstrukci, anebo ten dům prostě zbouráme, zdemolujeme a postavíme nový. Z hlediska dlouhodobých nákladů nám přijde výhodnější ten dům zdemolovat a vystavět nový dům, nízkoenergetický dům. Takže vlastně v tomto duchu dostal Odbor rozvoje města zadání připravit studii s tím, že bychom tedy do budoucna využili ty prostory k tomu, abychom postavili novou služebnu Městské policie v této lokalitě,“ uvedl starosta Sokolova Petr Kubis. 

Prvním krokem bude vypracování studie, kterou město chce mít v řádu měsíců. 

„Pak samozřejmě, pokud se rozhodneme, že půjdeme touto cestou, tak je to projektová dokumentace, protože to je vždy informace k tomu, co to vlastně bude stát a jestli si to město může dovolit. A samozřejmě souběžně hledání i dotačních možností tak, abychom to celé nemuseli hradit z našich finančních prostředků,“ popsal starosta. 

Počet strážníků Městské policie je 25 a měl by zůstat zachován. Spolu s dalšími zaměstnanci na různé úvazky má organizace zhruba 60 lidí. Ostatní vchody z odkoupených domů budou zachovány. 

„My jsme si provedli posouzení, v jakém stavu ty budovy jsou, a řekl bych, že to není tak dramatické. A i vzhledem k tomu, že město má asi necelých 1300 bytů, ale pokud my vlastně ty byty nabízíme, tak na jednu bytovou jednotku je třeba až 30 žádostí. V současné době jsme si nechali zpracovat poměrně rozsáhlou bytovou koncepci tak, abychom si řekli vlastně kolik bytů na území města je. A nejenom těch městských. Jaké jsou požadavky a potřeby lidí, jestli jsou to ty byty 2+1 a 1+1, které máme, anebo je třeba zájem o velkometrážní byty. Ale na Vaši otázku odpovím, že ano. Opravdu uvažujeme o tom, že bychom ty byty do budoucna zrekonstruovali, protože si nemyslím, že tam bude úplně špatné bydlení a že bychom je potom nabízeli stejně jako ty ostatní městské byty. Jen čekáme, jestli třeba z toho neudělat větší byty,“ dodal Kubis. 

Jednou z možností je také nabídnout byty případnému investorovi přilehlé průmyslové minizóny nebo využít budovy jako internát rozrůstající se vojenské střední školy.