
V Lišově na Českobudějovicku se diskutuje o rozšíření staré skládky odpadu, což místní obyvatele znepokojuje kvůli plánovanému zavážení novým druhem odpadu ze spaloven ZEVO. Město rozšíření odmítá kvůli poklesu poplatků a nelibosti obyvatel, a návrh může přerušit stavební uzávěra.
V Lišově na Českobudějovicku vyvolává návrh na rozšíření třicet let staré skládky odpadů bouřlivou diskusi. Místní obyvatelé se obávají prodloužení životnosti skládky, ale zejména plánovaného zavážení novým druhem odpadů, které budou pocházet i z budoucích spaloven odpadů v regionu. Skládka je považována za potenciálně nebezpečnou, zejména v souvislosti s odpady z nově plánovaných zařízení ZEVO.
Investorem rozšíření je společnost FCC, která připouští, že na skládku plánuje ukládat odpady ze čtyř připravovaných ZEVO zařízení v kraji. Nejbližší spalovna má být v Českých Budějovicích, vzdálená pouhých 13 kilometrů, s plánovaným otevřením v roce 2028. Uložení odpadu z těchto jednotek bylo specifikováno provozovatelem během vyhodnocení EIA, kdy krajský úřad požadoval přesnější informace o druhu odpadu.
Město Lišov, které se dlouhodobě snažilo zlepšovat svůj rozpočet díky poplatkům za skládkování, nyní rozšíření odmítá. Starosta Pavel Dvořák zdůrazňuje, že poplatky již nejsou tak vysoké jako dříve, a upozorňuje na to, že skládka není v souladu s přáním obyvatel. Navíc, bývalý starosta Jiří Švec upozorňuje, že zastupitelé v březnu schválili usnesení o stavební uzávěře, která by mohla proces rozšíření přerušit.
Návrh na rozšíření skládky znamená možnost uskladnění až 350 tisíc kubických metrů nového odpadu. Tuto kompenzaci uvádí společnost FCC jako jeden z důvodů ke svému návrhu. V regionu je vyvažování oblastí, kde probíhá aktivní třídění komunálního odpadu, prioritou – místní obyvatelé mají například odvoz popelnic zdarma.
Občané Lišova si stěžují na rostoucí hluk, prašnost, světelný smog a narůstající dopravní zátěž způsobenou intenzivním skládkováním. Navzdory tomu, že skládka funguje na území Lišova od roku 1993, kdy sloužila primárně pro komunální odpad, místní obyvatelé vnímají současnou situaci jako stále více obtěžující.
Příslušné orgány nyní přezkoumávají vliv rozšíření skládky na životní prostředí v rámci procesu EIA. Rozhodující slovo bude mít kraj, k němuž se Lišov obrací s pomocí právníků. Dosavadní plány na sanaci a rekultivaci skládky, rozhodnuté v roce 2012, zůstávají v platnosti, ale další projekty na rozšíření vyvolávají u obyvatel obavy. Ty samé obavy vedou město a jeho obyvatele k aktivnímu odporu vůči návrhu na rozšíření skládky.