PRAHA

Růžový tank č. 23: Od symbolu osvobození k protestu

V socialistickém Československu byl tank č. 23 symbolem sovětského osvobození i okupace. Ačkoliv nikdy neosvobozoval Prahu, stal se součástí propagandy. Symbolika tanku se měnila, v roce 1968 připomínal okupaci.


V socialistickém Československu byl tank číslo 23 na Smíchově symbolem sovětského osvobození, ale také připomínkou okupace. Stal se součástí propagandy, i když jeho zásluhy byly fiktivní.

Tank nikdy neosvobozoval Prahu. Roku 1945 první vstoupil do hlavního města jiný model T-34 s číslem 24, který byl pak zničen. Tank č. 23 naopak sehrál roli při dobytí Staroměstské radnice.

Tank IS-2 nebyl původním strojem, jelikož se hledal reprezentativní památník pro padlé sovětské vojáky. Do Prahy byl instalován v roce 1945.

Symbol tanku se postupně měnil. V roce 1968 se stal symbolem nejen osvobození, ale i okupace sovětskými vojsky, když na něj byla přidána černá vlajka.

Po revoluci byl tank přetřen na růžovo studenty. Tento čin vyvolal protesty, včetně u sovětské vlády. Dlouhé debaty o symbolice následovaly.

V roce 1991 byl tank odstraněn z náměstí Kinských a od té doby se objevuje při různých příležitostech. Dnes je součástí muzea V Lešanech s růžovým nátěrem jako připomínka historie.