BUDĚJOVICKO

Renovace gotického kostela Sv. Vavřince: Spolek shání 250 tisíc

Gotický kostel sv. Vavřince, malebně zasazený mezi Novohradské a Slepičí hory, znovu ožívá po dlouhých letech chátrání. Před třiceti lety začal místní Spolek pro záchranu budovy kostela v Klení s jeho postupnou obnovou, která si vyžádala nemalé úsilí i finanční prostředky. Dnes je kostel jednou z nejvýznamnějších středověkých památek jižních Čech, i když k úplnému dokončení rekonstrukce zbývá ještě poslední krok – oprava fasády na severní straně.

Od 60. let minulého století byl kostel opuštěný a rychle chátral. Místní spolek a dobrovolníci se však nevzdali a postupně se jim podařilo zajistit klenby a obnovit střechu. Dokonce se pustili i do obnovy okolního hřbitova, který je nedílnou součástí tohoto historického místa. Díky jejich úsilí se nyní v kostele sv. Vavřince opět konají mše a pravidelně se zde pořádají i koncerty, což přináší novou radost jak místním obyvatelům, tak návštěvníkům z okolí.

Navzdory dosavadnímu úspěchu potřebuje kostel ještě další finanční injekci. Spolek pro záchranu kostela nyní usiluje o dokončení fasády severní strany a vyhlásil sbírku s cílem získat 250 tisíc korun. Tato částka by měla pokrýt poslední nezbytné opravy, aby kostel získal svou původní krásu a mohl i nadále sloužit jako místo duchovního a kulturního života.

Kostel sv. Vavřince tak nejenže dostal novou šanci na život, ale stal se i symbolem vytrvalosti a spolupráce místní komunity, která svým úsilím dokazuje, že i z chátrající stavby lze vytvořit živé a pulzující místo. Sbírka na opravu fasády je otevřená pro všechny, kdo chtějí přispět k záchraně tohoto historického skvostu.

Spolek pro záchranu budovy kostela v Klení doufá, že s pomocí dárců se podaří dosáhnout cílové částky a kostel sv. Vavřince bude moci znovu zářit v plné kráse, jako důkaz toho, že když se lidé spojí, lze dosáhnout neuvěřitelných věcí.