PLZEŇSKO

Rekonstrukce památek v Čechách – uhlobaronský zámeček

Uhlobaronský zámeček Hochperk se na seznam ztracených památek nedostal.


Rekonstrukce kulturních památek je složitou disciplínou, která zahrnuje mnoho různých odborností a specializací. Trpělivost a citlivý přístup jsou nutností k tomu, aby mohlo být dosaženo celkové obnovy konkrétní památky. Péče o kulturní dědictví má historický, architektonický a estetický význam a je důležitá nejen pro majitele památek, ale pro celou společnost. Rekonstrukce mohou zahrnovat obnovu původních materiálů, architektonických detailů, mobiliáře, ale také modernizaci technického zázemí, které zajistí bezpečnost a možnost využití za současných nároků na komfort používání. To vše samozřejmě vyžaduje nemalé finanční prostředky. Ne vždy se takovou snahu podaří dovést do úspěšného konce, jak o tom vypovídá seznam památek, které již z veřejného prostoru navždy zmizely. 

Naštěstí na seznam ztracených památek nepatří zámeček Hochperk. To však neznamená, že k tomu neměl blízko, jak potvrzuje jeho pohnutá historie. Nachází se mezi obcemi Kříše a Vranovice na Rokycansku. Zámek nechal jako své sídlo postavit baron Antonín Hochberg z Hennersdorfu roku 1780, odtud pak řídil své doly a průmyslové provozy v okolí. Více informací o historii zámku a osudech majitelů najdete například na stránkách obce Břasy nebo třeba zde. Namále měl minimálně dvakrát. Po zestátnění v 50. letech zámeček rychle chátral, situaci zvrátilo až zřízení domova důchodců v roce 1965. Po roce 1992, kdy přestal být k tomuto účelu využíván, upadal až do nedávné doby a jeho stav byl havarijní. 

V současnosti je v soukromém vlastnictví a majitelé vzali jeho rekonstrukci opravdu od podlahy. Kromě kompletní stavební rekonstrukce došlo k obnově a rekultivaci parku. V interiéru se odehrály také velké změny, jako např. složitá štukatérská výzdoba a rozsáhlá výmalba stěn i stropů. Mobiliář je nahrazen replikami historického nábytku i speciálně navrženým nábytkem v historizujícím stylu, na míru vytvořeným v uměleckém truhlářství pana Svobody ze Stupna. Několik ukázek můžete vidět na fotografiích pořízených při dokončovacích pracích. Zámek není přístupný veřejnosti. To vám však nebrání udělat si příjemný výlet a vydat se na stezku „Po stopách důlní činnosti na Břasku“, která vás dovede až do bezprostřední blízkosti překrásně zrekonstruovaného zámku. Navíc se dozvíte mnoho zajímavostí z historie těžby uhlí v této unikátní lokalitě. Text a fotografie Photopaul.cz.