PRAHA

Pražská zoo otevřela novou sezonu: Arktida a stromoví humři!

Pražská zoologická zahrada zahájila 94. sezonu s celodenním kulturním programem. Hlavním bodem bylo položení základního kamene pro expozici Arktida, podpořenou ledovou krychlí s tisícem sošek ledních medvědů.


Pražská zoologická zahrada se v sobotu slavnostně otevřela veřejnosti, aby zahájila svou již 94. sezonu. Celodenní oslavy byly naplněny pestrým kulturním programem a zároveň byly svědky významných okamžiků pro budoucnost zoo.

Jedním z hlavních bodů programu bylo položení základního kamene pro zcela novou expozici Arktida, která je aktuálně nejambicióznějším projektem pražské zoo. Nešlo ovšem o obyčejný kámen, ale o metrovou ledovou krychli, uvnitř které je ukryto tisíc malých sošek ledních medvědů. Na tento unikátní artefakt se zoo dohodla ve spolupráci s odborníky z Náprstkova muzea. Sošky byly inspirovány figurkou vyrobenou labradorskými Inuity a za pomoci moderní 3D tiskárny byly vytvořeny jejich kopie. Tyto miniaturní suvenýry mohou návštěvníci získat po jejich vyjmutí z postupně tající ledové kostky, a každý navíc obsahuje čip sloužící jako vstupenka do zoo.

Nový pavilon pro lední medvědy je pro zahradu zásadní krokem, jelikož stávající zařízení pro tato zvířata je nejen zastaralé, ale i nevhodně umístěné na svahu orientovaném na jihovýchod. Tato lokace způsobuje přehřívání, zejména během letních měsíců, což není pro lední medvědy optimální. Kromě toho nedostatečná oddělení prostor vytvářejí problém při případné péči o mláďata, kde je nemožnost řádně oddělit samice s mláďaty od samců. Nová expozice, do které bude investováno tři čtvrtě miliardy, slibuje vyřešit všechny tyto nedostatky a nabídnout lepší podmínky jak pro medvědy, tak pro návštěvníky.

Zoo Praha uvedla také svou novou expozici s názvem Ballova pyramida, kde představila stromové humry - vzácný druh strašilek, který byl kdysi považován za vyhynulý. Tyto obdivuhodné hmyzí giganty, připomínající malého humra, obývají skalnaté pobřeží mezi Austrálií a Novým Zélandem. V zajetí jsou však považovány za mimořádně choulostivé na vlivy prostředí, což klade vysoké nároky na udržení stanovené vlhkosti, teploty i stravy.

První exempláře byly znovuobjeveny na Ballově pyramidě díky horolezcům, kteří nalezli zakonzervovaný vzorek tohoto druhu. Expedice v roce 2001 pak odhalila další žijící jedince, kterými začal nový chov v melbournské zoo. Nyní je pražská zoo jednou z mála na světě, kde je tento fascinující hmyz k vidění. Tento velkolepý comeback strašilek humřích do veřejných zahrad svědčí o péči a závazku pražské zoologické zahrady k záchraně vzácných druhů.