PARDUBICKO

Poznejte Topol a Chrudim. Interaktivní stezka plná her

Stezka poznání zajímavým způsobem propojila Topol, Vestec a Chrudim a zájemce poučí o tématech jako je voda v krajině, rozklad odpadků, život v řece a návštěvníky také zabaví malé i velké nejrůznějšími interaktivními prvky. Narazíte na 10 stanovišť, na kterých se nachází celkem 13 interaktivních prvků z oblasti přírody. Můžeme jmenovat například Věž poznání, Doskočiště, Otočné kolo-stromy, Pexeso nebo Lesní piškvorky a další.

Vede od sídliště Větrník kolem hřbitova v Topoli až na její náves, kde je zbudované dětské hřiště a venkovní tělocvična. Dále pak pokračuje kolem hřbitova přes Habrov, podél toku řeky Chrudimky k Vestci, kde se poblíž nachází též dětské hřiště a vrací se zpět kolem altánu na sídliště Větrník. Jelikož stezka vede přes přírodní rezervaci Habrov a dále biokoridorem podél řeky Chrudimky, jsou v těchto místech umístěny též 3 dibondové tabule, které přátelskou a hravou formou informují návštěvníky o výjimečnosti těchto lokalit.

Mezi zajímavosti na trase patří např.:

řeka Chrudimka vč. vznikající malé vodní elektrárny
výhled směrem na Pardubice a Kunětickou horu
Sady starých krajových odrůd v Přírodní rezervaci Habrov
Hradišťní pramen (studánka)
Naučné hranolky – prvek obsahuje 16 ks otočných hranolků, na kterých jsou vždy na všech čtyřech stranách vyobrazeny obrázky a povídání ke zvířatům a rostlinám. Ze dvou hranolků lze zároveň vytvořit jeden obrázek.
Otočné kolo – stopy zvěře – otočné kolo zábavnou a hravou formou seznamuje děti i dospělé s přírodou. Správným otočením kola přiřadíte stopu k příslušnému zvířeti. Kolo obsahuje i správná řešení.
Pexeso – Skládá se z 32 otočných tabulek s motivy z přírody. Zajímavostí je, že se k sobě přiřazují obrázky se shodnou tematikou, např. list a k němu příslušný plod nebo zvíře a jeho stop.
Pozorovatelna s frotáží – na interaktivní tabuli jsou vyobrazeni 4 ptáčci. Makety těchto ptáků jsou zároveň umístěny v okolí a návštěvník je má za úkol vyhledat. Na tomto pultu jsou též umístěny 4 frotáže, QR kód mobilní aplikace Lesní svět a QR kód k získání dalších informací z ptačí říše.
Strom jako dům

Jednotlivá stanoviště s interaktivními prvky jsou doplněna vždy malou mapkou, na které je označen bod, kde se návštěvník nachází a dále je na nich umístěn QR kód, kterým si lze stáhnout mapku do mobilního telefonu. Na některých interaktivních prvcích je umístěn QR kód ke stažení aplikace Lesní svět. Po stažení aplikace a načtení příslušného QR kódu, který je umístěn přímo na konkrétním prvku, se dozví návštěvník další zajímavosti: zvuky zvířat, poučné informace, další obrázky či básničky. Některé naučné pulty obsahují frotáže. Frotáž je výtvarná technika přenosu obrázku na papír a ocení jí především děti. Je tedy vhodné si sebou vzít obyčejnou tužku a papír. Papír se položí na frotáž a tužkou se po něm přejíždí přímo v místě frotáže až do chvíle, kdy se obrázek na papír propíše.