OSTRAVSKO

Potkani v českých městech: Zoufalý boj o zdraví obyvatel

Česká města se potýkají s přemnoženými potkany, kteří ohrožují zdraví obyvatel. V Praze jejich počet přesahuje počet obyvatel. Deratizace přináší jen částečné úspěchy, obyvatelé sídlišť se musí zapojit sami. Potkani přenášejí nemoci, rizikem jsou také štěnice a švábi.


Česká města čelí narůstajícímu problému přemnožených potkanů, kteří nejen ruší obyvatele, ale také představují zdravotní hrozbu. Tito hlodavci, kteří jsou známi svou rychlou reprodukcí, nacházejí v posledních letech příznivé podmínky pro svůj růst díky mírným zimám. V samotné Praze je jejich počet odhadován na pětkrát větší než počet obyvatel.

Nedávno skončená plošná deratizace v hlavním městě přinesla mírné zlepšení, ale boj s potkany nadále pokračuje. Obyvatelé sídliště Černý Most jsou například nuceni se zapojit do deratizace sami, což ilustruje například Josef Baláž, který spolu s kolegou nastražil pasti. Situací se cítí být zvláště rozrušeni, když potkany vidí i během dne, což je znak jejich přemnožení, jak upozorňuje Terezie Arnoldová z Národní referenční laboratoře.

Rozsah tohoto problému se může lišit v závislosti na oblastech, ale například v Praze odborníci odhadují přítomnost více než pěti milionů jedinců. Taková populace představuje značné riziko pro lidské zdraví, jelikož potkani jsou nosiči řady bakterií a virů, které mohou vyústit v nebezpečné nemoci. Mezi známé choroby přenášené hlodavci patří leptospiróza, tularémie, salmonelóza či horečka z krysího kousnutí, jak varuje epidemioložka Kateřina Fabiánová.

Podobné problémy s přemnožením škůdců se však neomezují pouze na potkany. Deratizační firmy zaznamenávají nárůst počtu zásahů zaměřených na likvidaci švábů, rusů domácích a hlavně štěnic v domácnostech. Tito škůdci se často do domů dostávají díky lidem vracejícím se z dovolených, a jejich populační růst mnohdy přivádí obyvatele do zoufalství. K tomu se přidává i zvýšená odolnost těchto škůdců vůči chemickým přípravkům.

Pro obyvatele měst je tak naléhavé myslet na preventivní opatření, která mohou pomoci situaci zlepšit. Zvyšování informovanosti a koordinované akce jsou klíčovým prvkem k dosažení dlouhodobého úspěchu v boji proti škůdcům, kteří narušují kvalitu městského života.