PLZEŇSKO

Plzeňský kraj podpoří 12 filmů, včetně Plzeňské odysey

Plzeňský kraj letos podpoří 12 audiovizuálních projektů, včetně tří s nejvyšší dotací 800 tisíc korun: "Plzeňská odysea", "Parkourista" a "Snowflakes". Nezapomíná se ani na studentské projekty jako "Za cílem". Kraj usiluje o zvýšení viditelnosti regionu, podpoří i snímky s ekonomickým přínosem.


Plzeňský kraj v letošním roce plánuje podpořit celkem 12 projektů týkajících se audiovizuální tvorby. Mezi tyto projekty patří i tři, které obdržely nejvyšší možnou dotaci ve výši 800 tisíc korun. Mezi podpořené snímky patří film 'Plzeňská odysea' režiséra Martina Horského, umístěný do ulic města Plzně. Stejnou částku získal také snímek 'Parkourista' od režiséra Tomáše Polenského, který se zaměřuje na příběhy dospívajících sportovců. Třetím projektem s nejvyšší dotací je snímek 'Snowflakes: One Last Time for Good Luck' režiséra Viktora Tauše, který slibuje emocionálně silnou podívanou a originální zpracování využívající lokace v Plzeňském kraji.

Čtyři žádosti o podporu bohužel neprošly formálními podmínkami nebo neměly dostatečnou vazbu na kraj. Při rozhodování o podpoře byly brány v úvahu nejen umělecká a produkční kvalita jednotlivých projektů, ale také míra jejich propojení s Plzeňským krajem. Radka Šámalová z Regionální filmové kanceláře uvedla, že důsledně dbali na naplnění smyslu dotačního titulu, kterým je podpora děl s potenciálem zviditelnit region a přinést mu kulturní, ekonomický či jiný přínos.

Kraj se rozhodl nezapomenout ani na studentskou tvorbu a poskytl podporu projektům jako 'Za cílem', 'Horečné snění' či inovativní dílo 'V pátek přijde bouře'. Posouzení těchto projektů zahrnovalo ocenění jejich citlivého zpracování, formální připravenosti a odvahy přinášet nové pohledy na aktuální témata.

Jedním ze zajímavých případů propojení profesionální a studentské tvorby je snímek 'Mezičasy', který získal podporu ve výši 100 000 korun. Tento film, charakterizovaný jako intimní roadmovie, sleduje cestu tří postav, kde fyzické putování krajinou symbolizuje proces vyrovnávání se s minulostí a hledání osobní identity.

Libor Picka (STAN), radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch, zdůraznil, že investice do audiovizuální tvorby představuje pro kraj výhodnou investici osvěžující vidění známých lokalit, jako jsou Šumava, Český les či místní hrady a zámky. Podpora se soustředí i na úspěšné filmy a seriály, jako například 'Král Šumavy', 'Zlatovláska' či 'Policie Modrava'.

Plzeňský kraj se již několik let věnuje podpoře filmové tvorby. V minulosti podpořil projekty jako 'Policie Modrava' nebo 'Nabarvené ptáče'. Od roku 2022 je v platnosti dotační titul pro audiovizuální projekty, který v roce 2022 podpořil 11 projektů částkou 4,5 milionu korun. Další rok kraj rozdělil pět milionů korun na 17 projektů, mezi nimiž byla i pohádka 'Princezna zakletá v čase 2'. V roce 2023 byla podpora navýšena na 6,5 milionu korun, přičemž 800 000 korun bylo určeno na natáčení pohádky 'Zlatovláska'.