
Základem letošní Noci pivovarů byly prohlídky pivovarů vedené sládky, slepé degustace a ochutnávky speciálních edic piv. Akce proběhla ve 13 pivovarech, kde nechyběla hudba a videoprojekce. Přeprava byla zajištěna autobusy. Noc pivovarů potvrzuje, že pivo v Česku spojuje tradice a moderní technologie.
Základem programu letošní Noci pivovarů byly komentované prohlídky vedené zkušenými sládky. Mnoho zůčastněných pivovarů přichystalo zajímavé doprovodné akce, jako například slepé degustace, ochutnávky speciálních pivních edic vytvořených speciálně pro tuto příležitost, školu čepování, hudební vystoupení nebo speciální videoprojekce.
Návštěvníci projevili velký zájem o všechny zapojené pivovary. Například v pivovarech Raven, Purkmistr, U Stočesů, pivovaru Radouš a mnoha dalších bylo často 'plno'.
Jak uvedl Václav Berka, emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje, pro organizátory to byl skutečný svátek pivovarnictví. Lidé se nechodili pouze napít, ale mnozí z nich přijeli speciálně na prohlídky, kde mohli přímo komunikovat se sládky, které běžně nepotkávají. Podle Berky akce opět potvrdila, že pivo v Česku není jen nápoj, ale je to propojení lidí, řemesla, tradice a moderní technologie.
Noc pivovarů slavnostně zahájil právě sládek Berka symbolickým přípitkem se svými kolegy na nádvoří plzeňského pivovaru. Dále se aktivně zapojil do provádění návštěvníků během prohlídek a účastnil se večerní talkshow o historii piva.
Přeprava návštěvníků byla zajištěna dvěma speciálními bezplatnými autobusovými linkami, které organizoval Plzeňský kraj, a ty dovezly návštěvníky do celkem 13 pivovarů. Podle Marka Pražáka, šéfa organizačního výboru akce, byla díky této dopravě umožněna návštěvníkům prohlídka více pivovarů během jediného dne.
Nabídka piv během Noci pivovarů byla velmi rozmanitá. Kromě klasického českého ležáku měli návštěvníci příležitost ochutnat i různé pivní styly jako IPA, bock, kyseláč nebo pšeničné pivo. Mnoho pivovarů připravilo na tuto akci speciální várky nebo limitované edice piv.
V pivovaru Chříč byla rovněž otevřena expozice Muzea každodennosti, kde jsou k vidění předměty běžného života našich předků. Městský pivovar Domažlice ukázal interaktivní výstavu 'Pozor, hranice!', která mapuje život lidí na hranici Česka a Německa od pravěku až do současnosti.
Největším městem zapojeným do akce byla Plzeň s více než 175 tisíci obyvateli a několika významnými pivovary. Nejmenší adresou byla vesnička Zhůř s 61 obyvateli a pivovarem Zhůřák. Plzeň se může chlubit nejstarší doloženou historií výroby piva, s první zmínkou z roku 1295, zatímco nejmladším zúčastněným byl minipivovar Lectvar, který byl založen v tomto roce.