
Potravinová banka v Ostrově funguje již od roku 2017 a pomáhá lidem v nouzi. Provoz zajišťuje Oblastní charita Ostrov a i v letošním roce se chystá na tradiční jarní sbírku.
Trvanlivé potraviny a hygienické potřeby se do tohoto zařízení dostávají ze dvou zdrojů.
„Z jednoho, co vidíte převážně nyní, tak je z programu FEAD Ministerstva práce a sociálních věcí, které čerpá z Evropského fondu. Proto tento fond, tento název a je to pomoc nejchudším osobám. A druhý zdroj jsou potravinové sbírky jaro, podzim. A protože jsme měli sbírku na podzim v listopadu, tak z té sbírky už nic nezbylo, samozřejmě,“ popsal Tomáš Fexa, ředitel organizace.
Centrální potravinová banka pro Karlovarský kraj se nachází v Královském Poříčí, nicméně pro potřeby Ostrova a okolí postačuje stávající provozovna v Lidické ulici. A pomáhat docházejí ve svém volnu místní studenti.
„Byly doby, kdy opravdu mi tady složil řidič 5 - 7 palet a bylo to pouze na mně nebo na někom, koho jsem umluvil. Ale protože to tímhle způsobem nejde, není to jedna z mých hlavních činností. Je to práce navíc. Tak mi díky tomu, že funguje letitá spolupráce se Střední průmyslovou školou zde v Ostrově, tak pomáhají pod vedením učitelů studenti. A opravdu to potom, forma pomoci řetězem funguje, že ty palety mizí před očima,“ pochválil pomoc ředitel.
Potravinové bance může přispět i jednotlivec, ale je potřeba dodržet několik základních pravidel.
„Buď se zapojí jaro, podzim při sbírce, to je možnost v Kauflandu a v Tescu, anebo samozřejmě může to přinést nám, ale zde je podmínka. Ten sklad, ta potravinová banka Charity není otevřen stále, takže buď nějaké vzájemné domluvě, ale aby to bylo prakticky, proč to zmiňuji, je dobré i přinést doklad, že to bylo koupené. Měli jsme takové nadšence, kteří vyklízeli špajz po rodičích a přinesli i načaté mouky a podobně. A to samozřejmě nejde. Já musím i prokázat kontrolám a prokázat, aby to fungovalo, jak má, tak nelze to prostě až tak touhle formou volnou přijímat,“ vysvětlil pracovník Oblastní charity Fexa.
Výdej nabalíčkovaných věcí probíhá jednou měsíčně.
„Tak průřezem se dá říci, že to pomáhá samoživitelkám, seniorům, lidem bez domova. A jak jsem můžou přijít? Tak na doporučení. Takže buď na potvrzení z hmotné nouze Úřadu práce v Ostrově, nebo na potvrzení od Člověka v tísni, Centrum pro rodinu. Nebo sem přijdou přímo pracovnice ze sociálního Odboru města Ostrov z OSPODu. A je pomoženo těm seznamům desítek lidí, kteří sem přijdou na doporučení někoho, kdo s nimi pracuje. Aby to nebylo, že, jak jsem byl nedávno zastaven, každý jsme potřebný, ale musí být způsob, jak se k lidem dostat a pomoci jim a to je skrze organizace, které se tomu léta věnují a vyhodnotí to a zároveň, abych já měl jistotu, že to není jen tak někomu na potkání,“ upozornil Fexa.
Pro potravinovou pomoc přichází lidé z větší části jen dočasně, než se jejich situace zlepší, či dosáhnou na státní podporu.
„Dochází k tomu, že třeba přibývá i jednotlivců a už to ale nejsou jen jenom jednotky, už se to nabaluje, že třeba přijdou a řeknou - mám nárok na invalidní důchod, ale čekám na něj 4 - 5 měsíců. Mám nárok na mateřskou, ale... A než ta doba nastane, tak jsem bez prostředků. Pak dochází k tomu, že nám dítě vážně onemocnělo, nemáme prostředků. Takže jedna věc je, že je nějaká skupina lidí, která dlouhodobě využívá tu pomoc. Pak je na nás, jestli není třeba někde nějaká systémová chyba, jak to zpřísnit. Ale pak se převážná většina je, teď pro představu je to 25 rodinných tašek, které jistě zaberete potom nějakým záběrem, 25 měsíčně průměrně, to je jenom tašek, průměrně to je třeba 3, 5 dětí na rodinu, někdy dvě a potom až 50 balíčků pro jednotlivce, což něco vypovídá, ale opravdu převážně většina už je těch, kteří na to nedosáhnou tím standardním způsobem, kteří se dostanou do nějaké mimořádné a těžké situace,“ dodal ředitel Fexa.
Termíny výdeje se zveřejňují začátkem měsíce. V současné době se blíží také doba jarní sbírky.
„Co by mělo být vždycky náš jako cíl a úkol zároveň? Když mně se daří, tak bych měl automaticky, ať jsem fyzická osoba, nebo právnická, recipročně vracet svému okolí nejen v rámci velkých sbírek, když se děje nějaká katastrofa po požáru nebo nějaká těžká nemoc, ale recipročně vracet. Brát to tak, že je to vlastně strašně křehké to, že se mi daří, nemusí každý kupovat vozík, plný vozík. Jsou lidé a přibývá jich a mě to teda těší a i ty, kteří se zapojujeme při těch sbírkách, že přibývá lidí, kteří koupí opravdu celý vozík a ještě dají doklad, abychom věděli, že je to opravdu velká částka. Ale co je důležité na té sbírce, že přibývá prarodičů a rodičů, kteří vezmou svoje malé děti a chtějí ukázat, že to, že se jim daří, na málu, na mouce, na těstovinách, na tom, co to dítě má rádo, tak dají jiným dětem, tak vlastně ukáží, že je to důležité se o to podělit, že to, že se jim daří, nic ještě neznamená, zítra může být všechno jinak,“ doplnil ředitel.
V sobotu 26. dubna se bude sbírat v ostrovských obchodech Kaufland a TESCO. Charita na tuto akci poptává dobrovolníky, kteří by pomohli s rozdáváním letáků a tříděním potravin. Ozvat se mohou na telefon 777 767 050. Další informace najdou zájemci na stránkách ostrov.charita.cz.