
Pouze do poloviny srpna bude veřejnosti přístupná Kaple svaté Panny Marie Einsiedelnské v Ostrově. Tato dominanta klášterního areálu s výrazným pískovcovým schodištěm prochází opravami, při kterých bude nutné místa, po nichž se procházela princezna Sibylla Augusta, uzavřít.
Samotná kaple přitom prošla generální obnovou na počátku milénia.
„Hlavní práce proběhly v roce 1998 - 1999 a to byly práce na vlastní kapli. Nejdřív exteriér a pak se dělal interiér. Byly sundané sochy. Sochy neměli hlavy, neměly ruce, neměly atributy. Na kapli chybělo spoustu prvků štukových, ty dva reliéfy, které jsou tady, tak ty tam taky nebyly. Tam bylo jen torzo, jak sedí ti dva kluci, ti puti, vedle toho aliančního znaku, tak ti taky nebyly. Toho jednoho se nám podařilo vykopat tady ve stráni asi z deseti kusů, tak jsem ho sestavil a prakticky mu chybělo jenom pravé lýtko od půlky dolů. Takže jsme to dodělali. Petr Záleský, se kterým jsme to tenkrát spolu dělali, můj guru, tak ten udělal model zrcadlově obrácený a odlil se výlisek. Takže ti kluci tady sedí znovu a zpátky od roku 1999,“ přiblížil restaurátor a zastupitel Jiří Pavlík.
Poté pokračovaly opravy vyústění schodiště na polokruhovou podestu s balustrádou. Práce komplikovalo složité podloží, kdy část stojí na skále a zbytek se musel doplnit včetně mikropilotáže.
„Ty kraje mají paprskové kamenořezy. Tam jsou ty kameny ve tvaru paprsků. A na levé straně jsme museli něco doplnit, na pravé straně taky, ale z takových osmdesáti procent se nám podařilo zachránit ty původní kameny, který se teď znova dávají dohromady, restaurují,“ popsal Pavlík.
Původní propadlejší kameny se musely přeložit a zvýšit na úroveň základové spáry kaple. Po doplnění chybějících částí se prostor vyspáruje a bude se pokračovat pracemi na schodech. Zábradlí je nachystané a vyčištěné. Schody projdou podobnou úpravou, především odstraněním nánosů. Přitom bude nutné na zhruba měsíc kapli pro veřejnost uzavřít.
„Je to druh pískovce, který není tak kompaktní. Máme tady dva. Máme tady ten hodně křemičitý, z toho je to zábradlí. To vidíte, ten má v sobě úplně ty kusy křemenů, ten je ten neskutečně pevný, ten je v podstatě nesmrtelný. A pak ty schody jsou udělané z toho druhého druhu, který je takový trošku hrachovitější čili poréznější a za těch tři sta dvacet let, zkrátka, ty schody jsou sešlapané. Ty nánosy, to jsou víceméně lišejníky a takové depozity,“ vysvětlil restaurátor.
Během svých cest po Evropě často navštěvovala Sibylla Augusta proslulé poutní místo ve švýcarském Einsiedelnu. Při jedné z těchto návštěv v roce 1708 došlo k pozoruhodné události – její tehdy němý syn Ludwig Georg zde poprvé promluvil a později se zotavil i z těžké horečky. Z vděčnosti se matka rozhodla nechat postavit věrnou kopii kaple právě v Ostrově. Stavby se ujal dvorní architekt Johann Michael Sockh, který podle plánů originálu dokázal kapli vybudovat během pouhých dvou let – v letech 1709 až 1710. Dokončení současných restaurátorských prací je naplánováno na polovinu září.