BUDĚJOVICKO

Návrat z léčebny: Chráněné bydlení jako klíč k překonání překážek

Lidé vracející se z psychiatrické léčebny čelí překážkám, jako je stud a obavy z odmítnutí. Řešením může být chráněné bydlení, které pomáhá s návratem do společnosti.


Lidé vracející se z psychiatrické léčebny čelí mnohočetným překážkám. Eva, bývalá klientka Fokusu Písek, se podělila o své zkušenosti: „Člověk se stydí a bojí se reakcí okolí. Je obtížné se vyrovnat s pocitem studu a obavami z odmítnutí.“

Jedním z řešení může být chráněné bydlení, které pomáhá lidem začlenit se zpět do společnosti. „Prvotní problémy vznikají už při hledání bydlení. Někteří klienti mohou působit na majitele bytů nevhodně, což ztěžuje možnost pronájmu,“ uvádí Klára Semrádová, mluvčí Fokusu Písek.

Chráněné bydlení nabízí také pravidelnou pomoc v domácnosti. „Učíme klienty starat se o domov i sebe, což může být pro lidi se psychiatrickým onemocněním velmi náročné. Základní úkoly se mohou zdát nepřekonatelné, což by mohlo vést k relapsu a návratu do léčebny,“ vysvětluje Semrádová.

V současnosti jsou k dispozici čtyři byty poskytnuté městem Písek, které jsou vhodné pro samostatnější klienty. „V regionu tato podpora chyběla. Pociťovali jsme potřebu zajistit pobytové služby, a to nás vedlo k otevření chráněného bydlení,“ komentuje Aneta Balounová, vedoucí chráněného bydlení v Písku a Strakonicích.

V příštím roce je plánováno rozšíření této pomoci například do Prachatic, což by výrazně přispělo ke zlepšení situace pro lidi s duševním onemocněním v regionu.