PRAHA

Masivní výpadek elektřiny v Česku vyšetřují experti

Minulý pátek zasáhl Česko rozsáhlý výpadek elektřiny, který postihl miliony spotřebitelů. Podle dosavadních zjištění byla příčinou mechanická závada na přenosové soustavě. Případem se zabývají odborníci z evropské organizace ENTSO-E a další specialisté.


Vyšetřování masivního výpadku elektřiny, ke kterému došlo minulý pátek v Česku, se stává záležitostí mezinárodního významu. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a místních distributorů na něm budou spolupracovat experti z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) a další odborníci na konkrétní technologie. V pondělí to oznámila mluvčí ČEPS Hana Klímová, podle které jsou ke sběru a vyhodnocení dat přizváni mimořádní odborníci. Z výsledků šetření, které potrvá několik týdnů, bude možné určit konkrétní příčiny výpadku.

Výpadek, který zasáhl velkou část České republiky, způsobila mechanická závada na přenosové soustavě. Konkrétně šlo o pád fázového vodiče, který zastavil dodávku elektřiny mezi elektrárnami a rozvodnami a následně ochromil páteřní vysokovoltážní vedení. Týkalo se to také elektrárny Ledvice či rozvodny Krasíkov na Orlickoústecku. Podle ČEPS budou některá elektrická vedení podrobena kontrolám za použití termovize, aby se podobným situacím v budoucnu předešlo.

Bez elektřiny se v pátek ocitl zhruba milion spotřebitelů. Výpadek postihl zejména některé regiony Středočeského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Olomouckého kraje, včetně pravobřežní části Prahy. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka nebyl incident způsoben regulací obnovitelných zdrojů ani přeshraničními toky elektřiny. Nicméně se ukázala potřeba modernizovat přenosovou a distribuční soustavu, kterou by podle odborníků mělo následovat.

Distribuční sítě v zemi zůstaly po výpadku nepoškozené. Opravy na distribuční soustavě nebyly potřebné, ale bylo nutné části sítě znovu oživit. Potvrdil to mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec, jehož společnost zajišťuje distribuci v hlavním městě. Podobnou situaci hlásí také ČEZ Distribuce a EG.D, které se vyjádřily, že výpadek byl způsoben problémy na nadřazené přenosové soustavě spravované ČEPS.

Průmyslové podniky zasažené pátečním výpadkem intenzivně pracují na obnově provozu. Mezi nimi je i chemička v Litvínově, která byla nucena ukončit výrobu. Mluvčí Orlen Unipetrol Pavel Kaidl uvedl, že obnova probíhá podle plánu a škody se teprve sčítají. Chemička však již obnovila výrobu páry a pracuje na opětovném spuštění svých procesů.

Gastronomický sektor, který utrpěl ztráty kvůli vyhozenému jídlu a zrušeným rezervacím, nyní požaduje od vlády kompenzace. Organizace malých a středních podniků vyjádřily nespokojenost s reakcí vlády a žádají systémové změny pro prevenci podobných situací v budoucnosti.

Železniční doprava také pocítila dopady výpadku elektrické energie. Cestující na čtrnácti dálkových a několika regionálních linkách mohou žádat odškodnění za zpoždění či zrušení spojů. Situace zasáhla provoz třeba v Ústeckém kraji nebo na trasách Praha–České Budějovice a Praha–Kolín.

Česká vláda se výpadkem zabývala na zasedání Bezpečnostní rady státu za účasti prezidenta Petra Pavla. Podle ministra práce Mariana Jurečky je klíčové analyzovat a zlepšit reakce na krizi, aby se snížilo riziko podobných událostí v budoucnosti.