
Podle odborníků léto zvyšuje riziko experimentování s drogami, zejména nebezpečnými syntetickými opioidy jako fentanyl. Odborníci varují, že pokusy s neznámými látkami mohou vést k závislosti. Vzrůstá počet závislých a poptávka po službách, zejména na Pervitin ve střední Moravě.
Podle odborníků je léto obdobím, kdy se výrazně zvyšuje riziko experimentování s drogami. Zvláště nebezpečné jsou nové syntetické opioidy, jako je nitazen, spirochlorfin nebo tzv. zombie droga fentanyl, která může být až stokrát silnější než heroin. Jiří Klimeš, terapeut z olomouckého P-centra, varuje, že lidé často experimentují s neznámými látkami a závažně tím riskují své zdraví a život. V Olomouckém kraji se již zaznamenávají i případy předávkování fentanylem.
Podle Klimeše je u opioidů vysoké riziko smrtelného předávkování i vzniku závislosti, a také známé rekreační drogy mohou obsahovat nebezpečné příměsi, které mohou mít nepříznivé následky. Podle něj 'bezpečný experiment' neexistuje, protože každý experiment může být počátkem závislosti.
Podle statistik společnosti Podané ruce počet lidí závislých na drogách v České republice každoročně roste. Olomoucký kraj hlásí více než 1600 uživatelů drog, z toho asi 1700 mladistvých. David Bezdomnikov, oblastní ředitel Podaných rukou, poukazuje na to, že poptávka po podpůrných službách roste, což naznačuje nárůst počtu uživatelů drog i rozsáhlejší polohování služeb v oblasti.
Na Šumpersku, Olomoucku a Prostějovsku se experti pohybují i v menších městech a obcích, kde se drogově závislí často stahují kvůli nižším nákladům a uzavřenějším komunitám. Jakub Babnič z Podaných rukou zdůrazňuje, že terénní pracovníci jsou připraveni pomáhat klientům kdekoliv v regionu.
V kraji je dominantní droga pervitin, kterého uživatelé tvoří převážnou většinu klientely. Heroin a jiné opiáty jsou zde méně rozšířené, ale i tak roste v městech počet uživatelů opiátů. Fentanyl začíná být více vnímán jako riziko, ale podle Bezdomnikova zatím v Česku nehrozí epidemie.
Podle Jindřicha Vobořila, předsedy správní rady Podaných rukou, Česko není atraktivní pro distributory fentanylu, protože je zde málo uživatelů heroinu. Navíc existují legální alternativy, jako je buprenorfin, které snižují riziko masového rozšíření fentanylu.
Jedním z trendů je nárůst počtu uživatelů, kteří stále fungují v normálním životě, a nárůst věkového průměru průměrného uživatele. Mládež stále více zkouší látky jako kratom, ale i jiné stimulanty. Také syntetické kanabinoidy představují nebezpečí, přičemž očekává se regulace jejich užívání a distribuce. odborníci varují před vznikem závislosti i u těchto méně známých drog.