OLOMOUCKO

Invazní mýval ohrožuje přírodu Olomoucka

Mýval severní, invazní druh ze Severní Ameriky, způsobuje značné škody ekosystémům Olomouckého kraje. Bez přirozených predátorů se rychle množí a ohrožuje místní faunu, jako jsou ptáci v bažantnicích.


Na pohled roztomilý medvídek, který však způsobuje pohromu pro přírodní ekosystémy Olomouckého kraje, vzbudil v poslední době velkou pozornost. Mýval severní, invazní druh původem ze Severní Ameriky, způsobuje v regionu značné škody, protože se stal vážnou hrozbou pro místní faunu. Mývalové jsou známí tím, že jakmile proniknou do určitého území, způsobí nevratné škody pro místní druhy zvířat. Kvůli absenci přirozených predátorů se jejich populace nekontrolovatelně množí.

Petr Kytlica, hospodář mysliveckého spolku Haná Tovačov, popisuje, jak mývalové způsobují problémy, například že zabíjejí ptáky v bažantnicích, což může mít za následek ztrátu desítek ptáků najednou. Přestože myslivci, jako například ti z regionu Olomouc, ulovili v loňském roce 174 mývalů, situace se příliš nezlepšila. Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně varují, že mývalové se díky své inteligenci a schopnosti získat potravu za každých podmínek stále rychle rozšiřují dál.

Mývalové pronikli do regionu z oblasti Chropyňského luhu mezi Olomoucí a Kroměříží a jejich populace se neustále šíří. Oblasti, jako jsou přírodní rezervace Království u Grygova nebo Litovelské Pomoraví, jsou jen některé z míst, kde jejich populace dramaticky roste. Jak uvádí Ondřej Mikulka, zdejší ekosystémy již zaznamenávají negativní dopady jejich přítomnosti na původní druhy.

Problém s invazními druhy není omezen pouze na mývaly. Podobnou obavu vyvolává také psík mývalovitý, který byl do Evropy začleněn z centrálního Ruska. Na rozdíl od mývalů, psíci mývalovití nejsou takovým rizikem, jelikož operují pouze na zemi. Přesto v minulosti došlo k incidentům, kdy psík zaútočil na nic netušící obyvatele.

Kromě mývalů a psíků způsobují na Hané škody také invazní ryby, jako je střevlička východní. Tato malá ryba, poprvé objevená na Moravě nedaleko Litovle v roce 1991, se nyní vyskytuje téměř všude a je velmi obtížné ji kontrolovat. Rybáři se potýkají s problémy způsobenými také jinými invazními druhy ryb a hledají způsoby, jak s nimi efektivně bojovat.

S růstem množství invazních druhů se rozšiřuje i seznam dalších zvířat, která se v regionu objevují. Mezi tyto vetřelce patří karas stříbřitý, nutrie, želvy nádherné nebo ondatry, které do regionu pronikly například v období povodní. Kvůli jejich adaptabilitě a odolnosti vůči nepříznivým podmínkám pokračují v šíření a ohrožují stávající populace druhů, které jsou pro ekosystémy důležité.

Existence těchto invazních druhů představuje značný problém, který vyžaduje systematické řešení. Místní úřady, spolu s Českou inspekcí životního prostředí, pracují na kontrolních opatřeních, aby zastavili jejich šíření a minimalizovali škody, které způsobují. Tato snaha je nezbytná pro ochranu našeho přírodního dědictví a zachování biodiverzity regionu pro budoucí generace.