
Humpolec se chystá otevřít Medovu vilu, funkcionalistické dílo architekta Gočára, pro veřejnost od 3. května. Prohlídky, které už mají vyprodaných osm termínů, pojmou maximálně 15 lidí
Humpolec se připravuje na zpřístupnění jedinečné Medovy vily, která se díky velkému zájmu veřejnosti již stihla vyprodat na prvních osmi prohlídkách. Ty odstartují 3. května a probíhat budou pravidelně, čtyřikrát až pětkrát měsíčně. Každá prohlídka bude omezena na patnáct návštěvníků, jak uvedl starosta města Petr Machek.
Vila, významné funkcionalistické dílo architekta Josefa Gočára, byla městem zakoupena od potomků původního majitele Otakara Meda, významného podnikatele v oblasti soukenictví. Město vilu, která byla již v roce 1958 prohlášena za kulturní památku, zakoupilo od Medových dědiců za 24 milionů korun, přičemž původní nabídka činila 30 milionů.
V současné době město plánuje postupnou obnovu vily do podoby z let 1933 až 1934, kdy byla postavena. Koordinátorka projektu obnovy Natálie Brzoňová se v této souvislosti zmínila, že město disponuje papírovým modelem a původními plány stavby, přičemž doufá, že se jí podaří získat další historické fotografie interiérů.
Interiéry druhého a třetího patra vily zůstaly zachovány v původním stavu, což slibuje mimořádný zážitek pro budoucí návštěvníky. Machek zmínil možnost, že by se památka mohla stát i národní kulturní památkou. Z dalšího využití vily město preferuje expozici v podobě původního bytu, s případným komerčním využitím přízemních prostor.
Historie vily je pestrá. Během komunistického režimu byla konfiskována a částečně využívána jako ordinace, přičemž rodina původních majitelů mohla nadále obývat horní patra. Až po roce 1989 vila přešla zpět do rukou Medových. V současnosti město plánuje přeměnu vily ve veřejně přístupnou kulturní památku se smyslem pro důstojnou prezentaci její historie a architektonického významu.