
Na začátku 20. století v Pavlově Studenci žilo kolem 1400 obyvatel, avšak po válce obec zanikla. Nyní jsou zde sutiny, ale zájemci mohou navštívit unikátní historický festival s pamětníky, který přibližuje život obce a společnou historii Čechů a Němců. Program zahrnuje také rodinnou zábavu a návštěvu tradiční slavnosti.
Na začátku 20. století se v Pavlově Studenci, malebné obci na tehdejší hranici Československa s Německem, tísnilo zhruba 1400 obyvatel. Lidé zde žili v osadách, samotách a ulicích, které se vlnily po kopcích. Mezi charakteristické znaky obce patřily škola, pošta, kostel, obchody i celnice. Místní zábavy a hostince byly oblíbeným cílem návštěvníků z širokého okolí. Nicméně druhá světová válka a následné vyhnání původního obyvatelstva vedly k postupnému zániku obce.
Dnes leží na místě zaniklé obce sutiny obrostlé stromy spolu s několika kamennými památkami a obnoveným hřbitovem. Místy již příroda převzala kontrolu a v kopřivách se skrývají dříve důležité body, jako například hluboká studna. Pamětník Ferdinand Zwerenz, narozený v roce 1939, vzpomíná na své dětství v Pavlově Studenci jako na čas, kdy rodina bydlela nad potokem, v chalupě s dřevěnými okny a pecí, u které se scházela celá rodina.
Pro všechny, kteří se do Pavlova Studence vypraví 12. a 13. července, je připraveno unikátní historické putování, které s pomocí zkušených průvodců přiblíží život v této obci. Návštěvníci získají příležitost hovořit s posledními žijícími pamětníky a seznámit se s příběhy původních rodin. Organizátoři tímto přístupem vyzdvihují význam společné historie Čechů a Němců, přičemž zdůrazňují důležitost jejího poznání pro současné mezinárodní vztahy.
Matouš Horáček, místopředseda Česko-bavorského spolku přátelství a spolupráce, zdůrazňuje, že historie regionu je společná a přispívá k posilování přátelství mezi národy. Podobné akce nabízejí možnost setkání a vzájemného sdílení zkušeností.
Alfred Wolf, předseda spolku Via Carolina – Goldene Straße, vyzdvihuje iniciativa spolku jako důležitý krok k přiblížení historie obyvatelům regionu. Aneta Sklenářová z Paměti národa také oceňuje význam cyklu 'Paměť Českého lesa' pro porozumění minulosti.
Program akce nabízí nejen historická témata, ale i rodinnou zábavu. Kinokavárna s celodenním programem, tematické stánky a různé formy zábavy včetně mikroscének a divadelních představení navodí autentickou atmosféru začátku 20. století.
Návštěvníci mohou o víkendu navštívit tradiční slavnost v Bärnau, kde se setkali obyvatelé Pavlova Studence ještě před válkou. Ida Pětioká vyjadřuje přání obnovit tuto tradici a posílit tak vazby mezi oběma národy.
Organizátoři festivalu, který se koná na hlavní silnici z Tachova do Bärnau, připravují rozsáhlý prostor pro parkování a kempování. Účastníci mohou také využít příležitost stanovat v krásném prostředí CHKO na hřebeni Českého lesa, což je běžně zakázáno.