
Na jihu Čech se ve snaze bojovat s kůrovcem v poslední době využívají moderní technologie, včetně dronů a satelitních snímků, které pomáhají identifikovat napadené stromy.
V boji proti kůrovci na jihu Čech přicházejí na pomoc v posledních letech moderní technologie a nejnovější vědecké poznatky. Kúrovec, kterého léta sužují lesní oblasti Národního parku Šumava, Jindřichohradecka i Písecka, je nyní pod větší kontrolou. Moderní postupy včetně využití dronů a satelitních snímků přinášejí lesníkům pomocnou ruku v identifikaci napadených stromů a efektivní asanaci.
Podle vědců z Biologického centra Akademie věd ČR nastává dříve nevídaný pokles těžby kůrovcem napadeného dřeva, který má souvislost s aktuálními klimatickými podmínkami a podporou ze strany moderních technologií. Chladné počasí posledních týdnů přispělo k zastavení rojení škůdce a očekává se, že letos se vynoří pouze dvě generace kůrovců, na rozdíl od krizového roku 2018, kdy se objevily tři generace.
Lesy České republiky zavádějí inovativní technologie včetně dronů a satelitních snímků, které pomáhají správně lokalizovat napadené stromy a plánovat zásahy. Pomoc přichází i od vědců z Českých Budějovic, kteří vypracovali doporučení na ochranu lesů, včetně postupů pro efektivní hubení kůrovce.
Petr Doležal z Biologického centra Akademie věd ČR upozorňuje, že lýko stromů ohřívá sluneční záření, což kůrovcům nevyhovuje. Vědci také odhalili, že jarní teploty mezi 20 a 25 stupni Celsia s minimálním větrem umožňují kůrovcům, aby se efektivně vrtali do stromů, což lesníci detekují podle tzv. drtinek pod stromy.
Tato zjištění umožňují efektivnější řízení procesů v ochraně lesů. Nové metody se osvědčily nejen v Česku, ale i v zahraničí, například v Německu, Francii či v Pobaltí.
Na Šumavě bylo v roce 2024 vytěženo téměř 130 tisíc kubických metrů napadeného dřeva, což je polovina objemu ve srovnání s rokem 2023. Jan Kozel z Národního parku Šumava vysvětlil, že pokles těžby naznačuje zlepšení situace a potenciální konec kůrovcové kalamity.
Libor Strakoš z Lesů ČR dodal, že současná opatření zahrnují odstranění lapáků a přípravu nových pro lepší obranu proti škůdci. Díky těmto přístupům se vytvářejí různověké porosty, které jsou součástí strategie adaptace na změny klimatu.
Lesy ČR za loňský rok zpracovaly 555 tisíc kubických metrů napadených stromů, což je jen 5,8 % objemu rok 2019, kdy byla kalamita na svém vrcholu. Očekává se další pokles objemu těžby v letošním roce, přičemž lesníci se zaměřují na včasné odhalení a asanaci napadených stromů.