PRAHA

ČVUT v Praze: Robot iCub za 6,35 mil. Kč zkoumá dětské chování

Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze zahájili výzkum propojující robotiku a psychologii. Humanoidní robot iCub, napodobující chování půlročního dítěte, sleduje vnímání těla a vztah mezi příčinou a následkem.


Vědci z Fakulty elektrotechnické (FEL ČVUT) v Praze zahájili unikátní výzkum propojující robotiku, umělou inteligenci a vývojovou psychologii. Jeho hlavním aktérem je nejmodernější humanoidní robot iCub, navržený tak, aby napodoboval chování půlročního dítěte.

Matěj Hoffmann z katedry kybernetiky FEL ČVUT, který vede Laboratoř humanoidní robotiky, uvádí, že hlavním cílem výzkumu je zjistit, jak přizpůsobit umělý mozek, aby se choval podobně jako lidský. Zásadní otázkou přitom je, jak se u malých dětí formuje vnímání těla a vztah mezi příčinou a následkem.

Výzkumný tým se inspiroval experimentem psycholožky Carolyn Rovee-Collierové. Původní experiment s dětmi zahrnoval postýlku, nad kterou byla zavěšena hračka propojená s končetinou dítěte. Dítě tímto způsobem získávalo povědomí o své schopnosti ovlivnit okolí svými pohyby.

V případě iCubu je robot uložen do postýlky s jednoduchou hračkou, která se pohybuje díky umělé neuronové síti, když robot zamává určitou končetinou. Tento proces napodobuje raný senzoricko-motorický vývoj dítěte a cílí na porozumění lidskému poznání.

Na výzkumu se podílí i psychologové. Sergiu T. Popescu z FEL ČVUT ocenil, že experiment s iCubem poskytuje jedinečnou příležitost ověřit teoretické předpoklady vývojové psychologie na kontrolovatelném systému. To umožňuje lepší pochopení toho, jak dítě rozlišuje, že jeho pohyb ovlivňuje okolí.

Díky simulovanému prostředí vědci zjišťují, jak rané zkušenosti formují dětské poznání. Studie ukázala, že robot může učit, která končetina způsobuje pohyb hračky. Výsledkem je algoritmus napodobující klíčové mechanismy dětského poznání.

Model potvrzuje, že základní mechanismy učení, jako je překvapení nebo motivace k objevování, vznikají bez vnějších odměn. To může mít význam pro další rozvoj autonomních robotů i pro výzkum dětského poznání. Radovan Suk z FEL ČVUT uvádí, že plánují rozvoj o prvky jako je nuda, pozornost a různé typy podnětů.

iCub, původem z Italského technologického institutu (IIT), má výšku odpovídající čtyřletému dítěti a je vybaven 53 elektromotory, kamerou, mikrofony a tisíci dotykovými senzory umístěnými ve své „elektronické kůži“. Cena humanoida činí zhruba 250 tisíc eur, což v přepočtu vychází na 6,35 milionu korun.