S chladným počasím roste zájem o očkování proti covidu-19. V Česku plné čekárny vakcinačních center vedou k debatám o zapojení praktických lékařů. Přes dva tisíce poskytovatelů naočkovalo 130 tisíc lidí, hlavně seniorů. Problémy s kapacitou mají centra v Praze, Ostravě a Liberci. Ministerstvo doporučuje pacientům, aby se obraceli na jiného poskytovatele.
S chladným počasím a blížící se zimou roste zájem o očkování proti covidu-19. V České republice se stává běžným jevem plné čekárny vakcinačních center, což vede k debatám o větším zapojení praktických lékařů do procesu vakcinace.
V září se do očkování zapojilo přes dva tisíce zdravotnických poskytovatelů, kteří aplikovali vakcínu více než 130 tisícům lidí, především seniorům. Podle Jana Řežábka z ministerstva zdravotnictví je denně naočkováno průměrně deset tisíc osob, což je podobné číslo jako loni.
Navzdory dostatečnému množství vakcín dostupných u distributorů se některá očkovací centra potýkají s kapacitními potížemi, a to nejen v Jihlavě či Plzni. Například v pražském Motole se prošla kapacita denně na 150 až 180 naočkovaných a plánují další rozšíření provozu.
Nárůst zájmu o očkování zaznamenali také v Ostravě či Liberci, kde by ocenili větší zapojení praktiků. Ti, kteří se již vakcinace účastní, často naráží na komplikovanou administrativu spojenou s procesem očkování.
Členy Sdružení praktických lékařů trápí logistika objednávání pacientů, jelikož jedno balení vakcíny stačí pro šest lidí, což představuje nároky na organizaci. Michal Bábíček připomíná, že praktičtí lékaři by se měli domluvit mezi sebou na efektivním rozložení očkovacích kapacit.
Ministerstvo zdravotnictví situaci monitoruje a doporučuje pacientům, jejichž lékař neočkuje, obrátit se na jiného poskytovatele zdravotní péče. Zatím se neplánuje otevření nových očkovacích center. Zájemci o vakcinaci si mohou vyhledat očkovací místa na oficiálních stránkách.