
Česko se řadí mezi světové lídry v léčbě epilepsie dětí, především díky FN Motol. Za 25 let zde operovali 500 dětí, z nichž 80 % je bez záchvatů a často bez léků. FN Motol poskytuje naději i slovenským pacientům.
Česko se řadí mezi světové lídry v pokročilé léčbě epilepsie, zejména díky činnosti specialistů z Fakultní nemocnice v Motole. V průběhu 25 let zde operovali již 500 dětí, z toho více než 80 procent je po zákroku bez záchvatů a často nepotřebuje ani léky. Nemocnice tak poskytuje naději nejen českým pacientům, ale také dětem ze Slovenska, které hledají úlevu od těžké formy epilepsie. Na tiskové konferenci pořádané u příležitosti mezinárodního dne epilepsie, zvaného Purple Day, o tom informovali lékaři z Motola.
První operace v nemocnici proběhla v srpnu 2000, kdy byla zachraňována čtyřměsíční holčička v kritické životní situaci. „Nebyl jiný způsob, jak jí pomoci,“ vzpomíná na začátky jeden z tamních specializovaných odborníků. Od té doby nemocnice provedla stovky zákroků, a dnes Motol patří mezi světová centra jako je Paříž, Londýn nebo Utrecht v léčbě epilepsie.
Jak uvedl vedoucí dětského epileptochirurgického programu, přibližně 80 procent pacientů trpí lehčí formou epilepsie, kterou lze úspěšně zvládnout pomocí léků. Avšak u zhruba pěti procent diagnostikovaných lékaři zvažují operativní možnosti jako efektivní řešení. „Epilepsie má stovky příčin, operace jsou však možností pro specifickou podskupinu pacientů,“ dodává Kršek. Díky pokroku v oblasti medicíny se spektrum operativních možností neustále rozšiřuje.
Pacienti, kteří byli léčeni v Motole, často trpěli desítkami záchvatů denně, nebo u nich stále přetrvávaly skryté symptomy. V mnoha případech byly nutné operace novorozenců, což jsou velmi komplexní zákroky, jež v některých zemích odkládají na pozdější věk. „Rychlý zásah může být klíčovým faktorem pro úspěšnost léčby,“ upozorňuje Kršek na význam včasné diagnózy a přístupu do specializovaného centra.
Před samotným zákrokem děti procházejí různými vyšetřeními, která mohou trvat několik měsíců. Pokroky v monitorovacích a genetických metodách rovněž přispívají k lepším výsledkům zákroků. „Náš cíl již není jen eliminace záchvatů, ale také minimalizace potřeby léků a podpora psychosomatického rozvoje dítěte,' říká Kudr.
Epilepsie je zákeřné onemocnění, které může mít genetický podklad, ale může se vyvinout kdykoli během života vlivem úrazu, stresu či jiných faktorů. Mezi její projevy kromě klasických záchvatů patří křeče, poruchy vědomí, mravenčení, změny zrakových a sluchových vjemů, či halucinace a závratě. Léčba zahrnuje antiepileptika, úpravu životního stylu a v některých případech operativní zákroky. Mezi přibližně 240 tisíci pacienty sestává asi třetina těch, kteří v posledních pěti letech zažili alespoň jeden záchvat.
Úspěchy Fakultní nemocnice v Motole nabízejí naději mnoha rodinám, že může dojít k vývoji ještě účinnějších metod léčby tohoto náročného onemocnění, přinášejícím novou kvalitu života nejen malým pacientům, ale i jejich rodinám.