BUDĚJOVICKO

Bytosti: Umělecký projekt spolku Hollar fascinuje

Článek se zabývá tématem bytostí, které mohou mít různé podoby – od pohádkových, vesmírných, zvířecích po neživé věci. Ukazuje, jak se od narození setkáváme s různými typy bytostí a jak jsou nám blízké. Představuje projekt uměleckého spolku Hollar, kde tvůrci originálně interpretují téma "Bytosti" různými výtvarnými technikami, klasickými i experimentálními.


Někdo bezpochyby pohádkové postavy, někdo obyvatele z?dalekého vesmíru. Bytost ovšem může být i původu zvířecího, od malého parazita až po mamuta. Bytostí můžeme směle nazývat i věci obživlé, ať již jde o kus dřeva či automobil.

Od narození se věří, že nad námi stojí bytosti. Buď pohádkové sudičky nebo nebezpečné polednice a naštěstí i andělé strážní. Cestou dospívání potkáváme bytosti nejrůznějšího typu a charakteru, bytosti hodné nebo podlé, bytosti reálných i nereálných druhů, bytosti hrdinné i zbabělé, anebo oboje. Svět je přeplněn bytostmi mýtickými, jakož i vesmírnými. Také jsme obklopeni zdánlivě prostými bytostmi, které potkáváme denně na ulicích. Při bližším pohledu ale zjistíme, že se mnohdy pod slupkou obyčejnosti skrývá bytost překvapivě zajímavá.

Bytost je tvor nejednoznačný, lépe řečeno bytost je „cosi“ nejasného. Proto když se na půdě uměleckého spolku Hollar vyhlásilo téma projektu, tvůrci reagovali každý po svém a mnohdy velmi originálně. Mnozí se rozhodli donutit diváka, aby v jejich nekonkrétně ztvárněném díle pátral a sám si na první pohled bytost ne zcela zjevnou našel. Jiní přistoupili k tématu klasičtěji. A některým nestačil dvourozměrný tisk či kresba a rozhodli se vejít do třetího rozměru. Tak jako je široké ideové pojetí zadání – „Bytosti“, tak různorodá je forma zpracování. Od tradičních grafických postupů, jako jsou linoryt či litografie, přes kresbu až po experimentální techniky.