
V Jarošovicích byla představena technologie výroby biometanu z biologického odpadu, což by mohlo přinést energetickou nezávislost ČR. Biometan, vytvářený v místní kompostárně, spolu s výrobou elektřiny a tepla, umožňuje významné úspory.
V Jarošovicích na Českobudějovicku se poprvé představilo zařízení, které by mohlo znamenat klíčový posun v oblasti energetické nezávislosti České republiky. Na místní kompostárně se totiž začal vyrábět biometan, ekologické palivo budoucnosti, jehož základním stavebním kamenem je biologický odpad.
Jak popisuje Jakub Šmíd, zástupce ředitele kompostárny, zpracování potravin zde probíhá s pomocí bioseparátoru. Tento proces umožňuje oddělení biologické složky, která je následně přepracována na bioplyn. Ten je dále čištěn a obohacen, než je zasílán do biometanové stanice k dalšímu zpracování.
Zařízení samotné však není určeno pouze pro výrobu biometanu. Jak vysvětluje zakladatel kompostárny Jiří Netík, zařízení také dodává elektrickou energii a teplo do blízkých objektů. Tento multifunkční přístup znamená významnou úsporu pro místní ekonomiku, například pokrytím dvou třetin spotřeby místní cihelny.
Projekt, podpořený státem částkou sto milionů korun, byl Ministerstvem životního prostředí označen za klíčový pro snížení závislosti na dovozu zemního plynu. Ministr Petr Hladík zdůraznil, že výroba biometanu na domácí půdě je ekonomicky výhodná a strategicky důležitá pro energetickou nezávislost země.
Vzhledem k významnému potenciálu biometanu bude stát pokračovat v dotování podobných projektů i v budoucnu. Plánuje investovat až miliardu korun, což by mohlo znamenat zásadní posun v oblasti udržitelné energetiky. Tento projekt je pouhým začátkem dlouhodobé vize, která by mohla přinést energetickou suverenitu a ekologickou udržitelnost celé České republice.