KARLOVARSKO

2005 – Třebeň: Na skládce začala fungovat drtička dřevin (TV Západ)

Vánoční stromky z chebských domácností letos poprvé nekončí společně s dalšími odpadky na skládce komunálního odpadu. Nedaleká obec Třebeň totiž před nedávnem koupila mobilní drtičku dřevěného odpadu, na které jsou nyní stromky v areálu bývalé chocovické skládky ekologicky zpracovávány.


„A samozřejmě, že tedy dáváme to ve známost i všem ostatním obcím, které jsou ochotny přistavit kontejnery, aby vánoční stromky jako čistý odpad sem do těch prostorů přivezly,“ řekl František Hrdlička, starosta Třebeně. 

Na pořízení drtičky získala obec díky členství v nadregionálním sdružením Vladař 600 tisícovou dotaci.

„Celková cena tohoto stroje je 1 260 000 korun,“ uvedl k ceně starosta. 

Nové zařízení přitom dokáže zpracovat až dvacet kubíků dřeviny za hodinu.

„Tak jak vidíte, kapacita tohoto zařízení je značná. Rozhodně by se tady mohly zpracovat stromky z celého bývalého okresu Cheb,“ popsal Hrdlička. 

Tento ekologický způsob zpracování stromků je výhodný i z ekonomického hlediska. Odpadá totiž poplatek za uložení odpadu na skládce, který byl navíc od počátku letošního roku ze zákona výrazně zvýšen. Zaplatit je tak potřeba pouze vstupní sazbu do areálu bývalé chocovické skládky.

„Veškerý odpad, včetně těch stromků, se sem přiváží a přejímá za jednotnou vstupní cenu 350 Kč za tunu,“ prozradil starosta.

Drť, která zpracováním stromků vzniká, se společně s listím a posekanou trávou přidává jako zahušťovadlo do vodárenských kalů. Po následných úpravách pak bude tato směs uložena na zdejší kompostárnu, kde by měla zůstat zhruba dva roky. O dalším využití takto vzniklé kompostové zeminy bude rozhodnuto až po její budoucí atestaci. Předpokládá se přitom, že by zpočátku mohla být používána například při sanačních rekultivační činnostech.

„Konečným naším cílem je, aby mohly být používány i pro zahrádkářské účely,“ dodal starosta Třebeně František Hrdlička.

Na chocovické skládce se kvůli přísnějším právním předpisům přestal komunální odpad ukládat v roce 1996. V současné době je areál využíván nejen jako překladiště odpadků ze sběrných vozů, ale také třeba k recyklaci stavebních sutí nebo již zmíněnému kompostování. Prostor, kde se komunální odpad dříve ukládal, je pak nákladem zhruba 60 milionů korun, postupně rekultivován, přičemž s úplným dokončením se počítá v polovině příštího roku.