
Za loňský rok eviduje Odbor vnitřních věcí sokolovské radnice 641 nových přestupků, což je o něco málo méně než v roce předešlém. Tento údaj vyplynul ze souhrnné zprávy o vývoji přestupků na úseku veřejného pořádku ve městě, kterou přednedávnem projednali sokolovští radní.
„Obecně se to dá zhodnotit tak, že je mírný nárůst přestupků proti občanskému soužití, mírný nárůst proti majetku, to jsou takové drobné majetkové delikty a řekl bych, že je pokles u těch přestupků ostatních,“ uvedl vedoucí Odboru vnitřních věcí Vladimír Cabalka.
I přes loňský mírný pokles nelze situaci hodnotit příliš pozitivně. Za posledních 10 let totiž počet přestupků vzrostl na více než dvojnásobek. V loňském roce uložil Odbor vnitřních věcí 128 pokut, zatímco o rok dříve to bylo více než 400. Tento výrazný pokles je ale způsoben tím, že v roce 2003 odbor ještě řešil přestupky související s neplacením zákonných pojistek za motorová vozidla, kterých je značný počet, zatímco loni byla již tato problematika v kompetenci odboru dopravně správních agend. Vymahatelnost uložených pokut se přitom postupně zlepšuje.
„Máme na to speciální oddělení, které využívá všech právních možností a vymahatelnost v prvním roce se pohybuje třeba u 10%, ale během dvou tří let se dostáváme na 40 a můžu říct, že do pěti let vymůžeme téměř všechno. Jsou tedy věci, které se vymoci nedají, ale to už je otázka jiná, to většinou je u obyvatel, kteří opravdu nemají žádné prostředky a potom se ty věci odepisují, ale to už je na jinou diskuzi,“ popsal vedoucí.
Při vymáhání pohledávek město využívá jak správních a daňových, tak i soudních exekucí. Uvažovalo se rovněž o možnosti najímání soukromých exekutorů, ale nakonec bylo rozhodnuto, že by takový postup nebyl adekvátní.
„Dojde k navýšení někdy i několik set procent původní pokuty a už to vůbec není v rovnováze se skutečnou závažností přestupku, za jakou tu pokutu dostal,“ zdůvodnil postoj města Cabalka.
K zásadnímu poklesu došlo u počtu přestupků, které se na sokolovské radnici řeší pro menší okolní obce. Důvod je přitom prostý. Zatímco dříve byli přestupky vyřizovány zdarma, nyní musí obec zaplatit za každý částku 1500 korun.
„Protože obce si buď ty přestupky projednávají samy, aby nemuseli platit nějaké jiné obci, například nám a nebo zřejmě to řeší jiným způsobem, což ale bohužel nemohu dokázat, takže pokleslo to značně,“ dodal vedoucí Cabalka.
Na Odboru vnitřních věcí se přestupkovou agendou zabývají v současné době tři úředníci. Stejný počet členů má pak i přestupková komise.