
Ve Františkových Lázních se v polovině dubna uskutečnila pravidelná výroční tisková konference přeshraničního sdružení měst a obcí Euregio Egrensis, na které byla zhodnocena jeho činnost v uplynulém roce a představeny plány do budoucna.
Společný prezident Euregia Ralf Oberdorfer je i prezidentka bavorské části sdružení Birgit Seelbinder připomněli řadu přeshraničních projektů, které se již úspěšně realizují. Zmínili přitom třeba další prodloužení cyklostezky Euregia Egrensis nebo výměnné pobyty studentů středních a vysokých škol. Prezident české části Václav Jakl se pak ve svém projevu zabýval především změnami, které pro činnost sdružení znamenal loňský vstup České republiky do Evropské unie. Ten se podle něj dotkl zejména žadatelů o finanční příspěvky na nejrůznější projekty.
„Do našeho vstupu do Evropské Unie jsme se řídili pravidly Phare CBC a tam jsme si stěžovali na velmi složité žádosti, které měly šestnáct stránek a podobně. Já jsem tento moment kritizoval na výroční tiskové konferenci, tehdy za přítomnosti pana Cibriana (Ramiro Cibrian - velvyslanec a vedoucí delegace Evropské komise v ČR) v Mariánských Lázních, takže si to pamatuji velmi dobře a bylo nám slibováno, až budete v Evropské unii, tak se to změní. To se skutečně změnilo. Ty dokumenty jsou teď společné, žádosti mají stejný obsah,“ uvedl místostarosta Chebu a prezident Sdružení obcí a měst Euregio Egrensis Václav Jakl.
Česká část Euregia Egrensis navíc získala větší pravomoci při rozdělování dotačních prostředků. Sdružení se totiž stalo správcem a administrátorem Fondu malých projektů Interreg 3A, ze kterého je po našem vstupu do Unie financována drobná přeshraniční spolupráce. Tento fond by se přitom měl po nedávném vyřešení všech administrativních problémů rozběhnout již počátkem května.
„Tam jsou vyčleněny prostředky, o kterých bude výrazněji rozhodovat přímo Euroregion. Bude tam samozřejmě zástupce Kraje, bude se účastnit Ministerstvo, ale spíše poradním hlasem. Ale ty prostředky tak, jak má dnes velmi dobrou zkušenost právě bavorská strana s dispozičním fondem, který běží a usnadňuje podporu těch nejběžnějších setkání kulturních, společenských, těch různých uskupení, organizací, tak tuto možnost získáme my,“ shrnul místostarosta.
Jakl ale zároveň kritizoval skutečnost, že objem finančních prostředků, které jsou na podporu česko-německé spolupráce poskytovány, se v jednotlivých částech Euregia výrazně liší, což může realizaci společných projektů výrazně ohrozit. Z programu Interreg 3A dostává česká strana v porovnání s bavorskou pouze zhruba sedminu prostředků a na Česko-saském pomezí je pak nepoměr dokonce 1:9. Bývalý společný prezident Euregia a současný senátor Jan Horník ale vyjádřil naději, že v následujícím období let 2007 až 2013 by se situace mohla zlepšit. Česká republika má totiž z Unie dostávat podstatně více peněz než doposud, takže by mohlo přibýt i prostředků určených na přeshraniční spolupráci.
„Ty částky nejsou úplně přesné, ale pohybují se a jsou předvídané ve výši 140-160 miliard korun ročně s tím, že Česká republika by k tomu sama měla přispět 45-50 miliony korun. Potom se to bude rozpočítat samozřejmě na jednotlivé Kraje,“ prozradil senátor Jan Horník.
Naše připravenost na čerpání evropských peněz, a to jak v administrativní oblasti, tak u samotných budoucích žadatelů, je ale podle Horníka zatím dosti problematická.
„Ty odhady jsou, ale to jsou odhady Evropské komise, že Česká republika vyčerpá jenom 30 procent těch prostředků. Já bych se chtěl zasadit o to, aby neměli pravdu, a naopak, abychom využili 100 % prostředků. Ale příklad Rakouska nám říká, využili pouze 30 %,“ popsal Horník.