
V červnu proběhne transport osmi koní Převalského do Kazachstánu, oznámila Zoo Praha, klíčový hráč v ochraně těchto zvířat. Dva armádní letouny CASA odletí z Prahy a Debrecínu s cílem v oblasti Zlatá step.
V červnu proběhne transport osmi vybraných koní Převalského do Zlaté stepi ve Středním Kazachstánu, jak tento týden oznámila Zoo Praha. Tato instituce hraje klíčovou roli v záchraně posledních divokých koní, neboť spravuje Mezinárodní plemennou knihu a koordinuje Evropský chovný program. Akce, podobně jako minulý rok, bude velmi komplexní a náročná pro všechny zúčastněné strany.
Podle ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka, začne letošní transport koní druhého června za použití dvou armádních letounů CASA; jeden odletí z Prahy, druhý z maďarského Debrecínu. Na každém z letadel poletí čtyři koně. Celkem půjde o již jedenáctý transport těchto divokých koní ze střední Evropy do Asie, přičemž přípravy letos zahrnovaly více komplikací než v minulosti.
Do destinace Altyn Dala, známé jako 'Zlatá step', budou letos vybráni dva hřebci a šest klisen, přičemž nominováno je celkem třináct koní, aby bylo možné počítat s případnými změnami na poslední chvíli. Konkrétní jména koní pro odlet z Prahy a Maďarska již byla zveřejněna. Transport budou doprovázet přechodná zastavení v Istanbulu a Baku, se závěrečným přistáním na letišti v Arkalyku, odkud budou koně pokračovat do reintrodukčního centra Alibi.
Zoo Praha plánuje v příštích letech pokračovat v transportech koní Převalského do Kazachstánu, aby byla zajištěna životaschopná populace podobně jako v Džungarské Gobi v Mongolsku. Paralelně s tím se připravuje na návrat koní do východního Mongolska, konkrétně do Údolí klášterů.
Projekt návratu divokých koní byl zahájen v roce 2011 a od té doby již Zoo Praha přepravila 34 koní do západního Mongolska, z nichž většina byli klisny. Ty přivedly na svět více než 80 hříbat. Ačkoliv zdejší populaci ohrožují tuhé zimy, schopnost přežití koní je vysoká a další transporty z Evropy nejsou potřeba.
Pečlivý výběr koní pro transport je kritický a byl proveden na základě rodokmenů z mezinárodní plemenné knihy s cílem minimalizovat příbuzenské vazby a umožnit efektivní sestavení chovných stád. Rovněž je důležitý věk; koně by měli být ideálně mezi dvou až pěti lety. Zkušenosti ukázaly, že právě takto mladí jedinci mají nejlepší šance na adaptaci a dlouhodobý přežití ve volné přírodě.
Všichni vybraní koně byli před třemi týdny podrobeni komplexnímu zdravotnímu vyšetření. V den transportu bude rozhodovat aktuální stav každého koně včetně možných zranění. Zoo Praha se pečlivě připravuje pro všechny nominované koně, aby jakýkoliv z nich mohl být transportován, pokud to jejich zdravotní a kondiční stav dovolí.