PLZEŇSKO

Vedení kraje debatovalo se starosty obcí okresů Domažlice a Klatovy

Za starostkami a starosty dalších dvou okresů Plzeňského kraje se v úterý 14. ledna 2025 vydala Rada Plzeňského kraje.


Společného setkání jich do Kulturního centra v Pivovaru Domažlice z pozvaných 76 dorazilo 40 a do Městského kulturního střediska v Klatovech z 94 pozvaných dorazila polovina.  Stejně jako při prvním setkání s představiteli obcí v Rakové na Rokycansku představili krajští radní v čele s hejtmanem Kamalem Farhanem přítomným své gesce a záměry na tento rok i další období a upozornili je na zajímavé dotační tituly, z nichž mohou obce čerpat na svůj rozvoj. 

Hejtman Plzeňského kraje Kamal Farhan seznámil starosty obou okresů s tím, že kraj pro letošní rok navýšil peníze pro profesionální a dobrovolné hasiče z 37 na 51 milionů korun, což je o 14 milionů Kč více než v roce minulém. Zdůraznil, že může občanům nejen jejich okresů, ale celého regionu garantovat, že jim zůstane i nadále zachována současná dostupnost a struktura nemocniční zdravotní péče. Je tomu díky tomu, že smlouvy s největší českou zdravotní pojišťovnou v současné struktuře jsou pro krajské nemocnice uzavřeny na pět let. V okrese Domažlice tak díky tomu zůstane zachována tamní porodnice. 

„Některé krajské nemocnice budeme navíc i rozšiřovat. Platí to pro Klatovskou nemocnici, kde jsme připraveni začít se stavbou nového pavilonu. Půjde o šestipatrový monoblok s urgentním příjmem, počítáme s klinickou laboratoří, transfúzním pracovištěm a také rozšíříme lůžkovou kapacitu ortopedie, neurologie nebo chirurgie. V plánu je i nový pavilon psychiatrické péče. Teď už jen čekáme na vypsání dotací Ministerstvem zdravotnictví,“ nastínil starostům v Klatovech hejtman Kamal Farhan.

Zdůraznil, že krajský rozpočet pro rok 2025 je vysoce proinvestiční a vyčíslil také finanční prostředky, které šly z krajského rozpočtu prostřednictvím dotačních programů na rozvojové projekty obcí v těchto dvou okresech. V Domažlickém okrese činily v roce 2024 celkem  77,6 mil. Kč a v Klatovském 139,6 mil Kč. Náměstek hejtmana Petr Vanka v této souvislosti starosty vybídl, aby podávali žádosti do  krajem vypsaných dotačních programů. Ať už je to zcela nově vypsaný dotační program Podpora bytového fondu malých obcí, který by měl obcím pomoci s revitalizací stávajících budov v jejich majetku na byty, anebo do Programu stabilizace a obnovy venkova, v němž je alokováno 120 mil. korun, a kde mohou žádat o vyšší dotaci, než tomu bylo v předchozích letech. Předpokládaný příjem žádostí je stanoven v termínu od 3. 2. 2025 do 17. 2. 2025. 

Z úst náměstka hejtmana pro oblast sociálních věcí Jana Bozděcha byli představitelé obcí ujištěni, že se kraj bude starat a investovat do objektů sociálních zařízení, která sám v jejich okresech provozuje jako je například Dům pro osoby se zdravotním postižením Bystřice v okrese Klatovy. Zároveň byli vyzváni, aby dali krajskému úřadu vědět o občanech, kteří by měli zájem o získání informací k pěstounské péči, předali tyto kontakty krajskému úřadu. Je tomu tak v souvislosti s ukončením činnosti kojeneckých ústavů k 1. 1. 2025. 

Náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Tomáš Soukup starosty informoval o záměru Plzeňského kraje investovat finanční prostředky do vybudování nového urgentního příjmu v Domažlické nemocnici. „Chceme dále podporovat akutní péči v našich nemocnicích, aby tato péče byla co nejkvalitnější a nejdostupnější,“ řekl doslova T. Soukup. „V Klatovech by v následujících letech měla vyrůst nová přístavba, kde vznikne urgentní příjem, kam se rozšíří neurologie, ortopedie a vznikne zde nové centrum pro pacienty postižené cévní mozkovou příhodou,“ potvrdil slova hejtmana náměstek pro oblast zdravotnictví Tomáš Soukup a vyčíslil, že na modernizaci tohoto zdravotnického zařízení je počítáno s 600 až 650 mil. Kč.

Pavel Čížek, náměstek hejtmana pro oblast dopravy, oznámil starostům, že kraj počítá pro jejich okresy s desítkami milionů korun, na opravy komunikací. Na Domažlickém okrese, kde spravuje 703 km silnic II. a III. třídy to činí pro rok 2025 celkem 105,3 mil. Kč a na Klatovském, kde spravuje 1027 km a 260 mostů pak 384 mil. Kč. Mezi největší a finančně nejnáročnější patří na Klatovsku akce průtah Kolincem na silnici II/187 (98,9 mil. Kč), oprava mostu ve Švihově (25,5 mil. Kč) anebo přeložka  silnice II/117 Měčín (23,8 Kč).  Na Domažlicku pak je to pokračující rekonstrukce silnice III/0223 ve Kdyni (letos z krajského rozpočtu 14 mil. Kč) anebo stavební práce na průtahu Osvračínem (letos 12 mil. Kč). „Rád bych vás vyzval, abyste sedli a vyzkoušeli naši integrovanou veřejnou dopravu, abychom od vás získali náměty, jak ji dále zlepšit,“ požádal rovněž starostky a starosty náměstek hejtmana P. Čížek. V Klatovech pak zmínil stavbu přestupního terminálu, který bude vybudován ve spolupráci s městem. 

Dále byli účastníci setkání informováni členem Rady PK Petrem Fišerem informováni o dotačních titulech z oblasti životního prostředí, kde bylo pro Program vodohospodářské infrastruktury 2025 alokováno pro celkem 130 milionů korun. Program je určen na podporu výstavby vodních děl sloužících ke sběru a čištění odpadních vod a zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Tato finanční podpora kraje je úspěšným žadatelům poskytována jako investiční dotace. U titulu Kofinancování vodohospodářských projektů je finanční podpora zaměřena na realizaci vodohospodářských projektů sloužících především veřejné potřebě. Dále je zaměřen na podporu výstavby vodovodů a kanalizací projektů podpořených z OP Životního prostředí pro období 2021 – 2027, jehož tématy jsou Odpadní vody a Pitná voda, a také některých výzev z Národního programu Životní prostředí. „Účelem titulu Drobné vodohospodářské akce 2025 je podpora realizace projektů vodohospodářské infrastruktury, jejichž celkové náklady nepřesahují bez DPH 10 milionů korun nebo projektů, které nelze financovat z jiných veřejných zdrojů. O finanční podporu kraje lze žádat z tohoto titulu i na projekty související s výstavbou nebo rekonstrukcí pozemních komunikací I., II. a III. třídy,“ upozornil účastníky setkání Petr Fišer, člen rady kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství. V Klatovech zástupce obcí ujistil, že Plzeňský kraj bude v otázce jaderného úložiště stát jednoznačně za jejich stanoviskem.

Náměstek hejtmana pro oblast IT a evropských záležitostí Martin Rybár zmínil, že Plzeňský kraj nabídl obcím pořízení dat průběhů sítí technické a dopravní infrastruktury v jejich vlastnictví za účelem vložení do informačního systému Digitálně technické mapy.  Realizace již probíhá a dosud bylo osloveno 256 obcí. Další, které projevily zájem, budou ještě vyzvány k dodání podkladů. „Předběžný zájem projevilo 326 obcí. Pořizování těchto dat je financováno z Národního plánu obnovy a finanční účast obcí je tak nulová,“ zdůraznil  náměstek M. Rybár a dodal: „Ukončení realizace je stanoveno na 30. 11. 2025. Na projekt je schválena dotace ve výši 87,3 mil. Kč a spoluúčast PK je ve výši 18,3 mil. Kč.“ 

Ředitelka Krajského úřadu PK Štěpánky Szabó starostům předala nové informace  z oblasti postupující digitalizace státní správy a povinnosti akceptovat e-doklady od 1. 1. 2025 i u obcí I. typu, což se projeví zejména při podzimních volbách do Poslanecké sněmovny PČR. Shrnula aktuální situaci ohledně Digitální technické mapy kraje a společně s náměstkem hejtmana M. Rybárem vyzvali  představitele obcí, aby využili v oblasti IT služeb Plzeňského kraje odkaz: SSO KÚPK - přihlášení do Katalog služeb ICT.